Wiadomości

Drogówka podsumowała działania „Prędkość”

Data publikacji 13.01.2022

Policjanci katowickiej drogówki prowadzili działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość”. Głównym celem działań było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. W trakcie działań ujawnili 129 wykroczeń, z czego aż 110 dotyczyło prędkości.

Policjanci katowickiej drogówki w ramach działań, prowadzili pomiary prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie. Szczególną rolę odegrali policjanci z katowickie grupy SPEED, których głównym zadaniem było przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnili służbę z wykorzystaniem pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także wykonywali pomiary prędkości ręcznymi miernikami z rejestracją obrazu.

Kierowcy, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy prędkość rażąco przekraczali, ponieśli konsekwencje prawne. W trakcie działań policjanci ujawnili 129 przekroczeń dozwolonej prędkości, z czego aż 110 miało miejsce w rejonie przejść dla pieszych. Policjanci zatrzymali jedno prawa jazy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Ujawniono dwóch kierujący bez uprawnień i zatrzymano kierującego w stanie nietrzeźwości. Na ulicy Wojciecha kierujący Ranault Clio miał ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Teraz odpowie za popełnienie przestępstwa jakim jest jazda wstanie nietrzeźwości.

Jak potrzebne są działania „Prędkość” pokazuje analiza zdarzeń drogowych. Od początku 2022 roku na terenie Katowic doszło do 103 kolizji i 2 wypadków drogowych. Jest to o 27 zdarzeń drogowych mniej niż w zeszłym roku za ten sam okres. Ponadto katowiccy policjanci od początku stycznia 2022 przeprowadzili ponad 7 tys. kontroli trzeźwości, w wyniku których zatrzymali 7 kierujących w stanie nietrzeźwości i 6 kierujących po spożyciu alkoholu. Ponadto ujawniono 737 przekroczeń dozwolonej prędkości, z czego aż 615 miało miejsce w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. Ujawniono rólwnież 9 kierujących nieposiadających uprawnień, kierującego z orzeczonym sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i kierującego z cofniętymi uprawnieniami. Ze względu na zły stan techniczny pojazdu, policjanci katowickiej drogówki zatrzymali 57 dowodów rejestracyjnych. Od początku roku ujawnili łącznie prawie 1200 wykroczeń w ruchu drogowym.

Przypominamy, że główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie pieszym i rowerzystom. Apelujemy o przestrzeganie nie tylko dozwolonych limitów prędkości, ale dostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

  • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów ruchu drogowego w rejonie pasa jedni, zbliżenie na naszywkę umieszczona na rękawie kurtki o treści Wydział Ruchu Drogowego, Katowice
  • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów ruchu drogowego w rejonie pasa jedni
  • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów ruchu drogowego w rejonie pasa jedni stojący tyłem przy radiowozie
Powrót na górę strony