Wiadomości

Zatrzymali 34 kierujących pod wpływem alkoholu

Data publikacji 30.12.2021

Jeszcze grudzień się się skończył, a policjanci katowickiej drogówki zatrzymali aż 34 kierujących, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu. 23 z nich odpowie za popełnienie przestępstwa jakim jest prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Kierującym, którzy dopuścili się tego czynu, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Od 30 grudnia 2021 r. do 16 stycznia 2022 r. w całej Polsce trwa akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Myśl Trzeźwo” przygotowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem komunikatora Yanosik. Celem działań jest uświadamianie kierowcom nie tylko skutków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, ale również odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu i „nieświadomej nietrzeźwości” kierującego, który spożywał alkohol poprzedniego dnia.

zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów wydziału ruchu drogowego katowickiej komendy stojących przed radiowozem z kierującym, który będzie poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie

Jak ważne są to działania, ukazuje analiza ujawnionych przez katowickich policjantów kierujących pod wpływem alkoholu. Tylko w grudniu 2021 r. policjanci zatrzymali 24 nietrzeźwych kierujących i 11 po spożyciu alkoholu. Niestety wśród nich był również kierujący autobusem komunikacji miejskiej, który pod wpływem alkoholu wiózł pasażerów. Na miejsce kontroli przewoźnik skierował innego kierującego, który przejął pasażerów autobusu.

Najczęściej osoby kierujące pod wpływem alkoholu są również sprawcami zdarzeń drogowych. Tak było na ul. Leśnego Potoku, gdzie 36-letni kierujący hyundaiem, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym audi. Sprawca zdarzenia jaki i 37-letni kierujący audi z ogólnymi obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala.

Ponad 2 promile alkoholu miał również kierujący pojazdem marki Tata, który na ul. Bogucickiej nie dostosował prędkości do panujących warunków atmosferycznych, utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery energochłonne. 25-letni obywatel Ukrainy został zatrzymany. W samochodzie znajdował się również kompletnie pijany kolega. Mężczyzna nie potrafił ustać na własnych nogach. Ze względu na zagrożeni jego zdrowia a nawet życia, policjanci podjęli decyzję o umieszczaniu mężczyzny w izbie wytrzeźwień.

Do pościgu za kierującym renault, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej doszło na ul. Borki. Policjanci katowickiej drogówki zatrzymali 20-letniego mieszkańca Katowic, który uciekła przed policjantami, bo prowadził auto pod wpływem alkoholu. Wynik badania trzeźwości wskazał, że miał prawie promil w organizmie. W wyniku pościgu doszło do uszkodzenia policyjnego radiowozu. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie.

Prawie 2 promile miał 47-letni mieszkaniec Bytomia, który na ul. Ligockiej jadąc dacią logan doprowadził do kolizji z renault traffic. Nietrzeźwy kierujący samochodem osobowym nie zachował bezpiecznej odległości i najechał na tył pojazdu. Teraz odpowie nie tylko za spowodowanie kolizji, ale również za jazdę w stanie nietrzeźwości.

W kilku przypadkach czujność mieszkańców naszego miasta pomogła zatrzymać nietrzeźwych kierujących zanim doszło do tragedii. Tak było na ul. Podhalańskiej, kiedy to kobieta stojąc w kolejce w sklepie spożywczym zwróciła uwagę na pijanego mężczyznę robiącego zakupy. Po wyjściu ze sklepu 52-latek wsiadł do samochodu i chciał odjechać z parkingu. Na szczęście skutecznie udaremniono mu to i wezwano policjantów katowickiej drogówki. Badanie trzeźwości wskazało, że kierujący fiatem punto miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Ponad 2 promile miał kierujący volkswagenem, który zatrzymał samochód chcąc wymienić uszkodzoną oponę. Zauważył go inny kierujący, kiedy mężczyzna na ul. 1 Maja ledwo stojąc na nogach usiłował odkręcił kolo. Świadek natychmiast powiadomił katowickich policjantów.

Natomiast kierująca, która zatrzymała inny pojazd aby poprosić kierującego o wymianę opony w jej samochodzie, miała 1,5 promila alkoholu w organizmie. Do zatrzymania 37-letniej mieszkanki Oświęcimia doszło na ul. Bagiennej w Katowicach. Kierujący, natychmiast o całej sytuacji powiadomił policjantów drogówki.

Policjanci katowickiej drogówki przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać, że osoba, która dopuszcza się kierowania pojazdem, dla której stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo z art. 180a kk. Kierującemu grozi wtedy kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Ponadto, jeżeli sprawca prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, Sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy, spowodowanie wypadku w ruchu lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo kierował w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Powrót na górę strony