Wiadomości

„Błyśnij dla życia”

Data publikacji 04.11.2021

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wspólnie z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz katowickimi strażnikami miejskimi po raz kolejny zorganizowali działania „Błyśnij dla życia”. Funkcjonariusze zachęcali mieszkańców do noszenia odblasków, nie tylko poza terenem niezabudowanym. Przedsięwzięcie to miało na celu informowanie mieszkańców Katowic, jak istotny wpływ na ich bezpieczeństwo mają elementy odblaskowe.

Działania przeprowadzono na katowickim rynku, gdzie mundurowi rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym z mieszkańcami Katowic. W trakcie rozmów pieszym przypomniano, że jesienią i zimną dzień staje się krótszy, a warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu. Co za tym idzie, pieszy staje się mniej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Apelowano również do pieszych o korzystanie z elementów odblaskowych, gdyż umieszczone we właściwym miejscu kilkakrotnie zwiększają widoczność i pozwalają kierującym dostrzec ich ze znacznej odległości, przez co mają więcej czasu na reakcję.

Podczas działań mundurowi rozdali mieszkańcom Katowic 600 odblasków. Ponadto funkcjonariusze prosili pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu przejść dla pieszych zwłaszcza po zmroku czy w trakcie opadów. Przypomniano również o zakazie korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji.

Przypominamy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek nosić odblaski w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że ich używanie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

  • zdjęcie kolorowe: radiowozy policji, straży miejskiej i ITD
  • zdjęcie kolorowe: funkcjonariusze policji, straży miejskiej i WITD na katowickim rynku
  • zdjęcie kolorowe: funkcjonariusze rozmawiający z mieszkańcami na temat noszenia odblasków
  • zdjęcie kolorowe: funkcjonariusze biorący udział w akcji stojący na rynku w kamizelkach odblaskowych
  • zdjęcie kolorowe: policjanci na rynku rozdający elementy odblaskowe
  • zdjęcie kolorowe; odblaskowe opaski założone na rękawy kurtki
  • zdjęcie kolorowe: policjant rozdający odblaski
  • zdjęcie kolorowe: strażniczka miejska rozdająca odblaski
  • zdjęcie kolorowe: policjant rozdający odblaski
Powrót na górę strony