Wiadomości

Podsumowanie działań „Trzymaj się prawego pasa”

Data publikacji 09.09.2021

W sierpniu na katowickich drogach zostały przeprowadzone działania pod nazwą „Trzymaj się prawego pasa”. Policjanci wydziału ruchu drogowego kontrolowali nie tylko kierujących, którzy tamowali i utrudniali ruch, jadąc lewym pasem, pomimo tego, że prawy pas był wolny ale reagowali na wszystkie naruszenia obowiązujących przepisów.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach włączyli się do regionalnych działań pod nazwą „Trzymaj się prawego pasa”. Przez cały sierpień, w różnych dniach i godzinach katowiccy mundurowi skupiali swoja uwagę na drogach dwu - i trzyjezdniowych, gdzie najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń drogowych.

Celem działań było ograniczenie nieprawidłowych zachowań na drogach przez kierujących oraz poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci zwracali uwagę przede wszystkim na kierowców tamujących i utrudniających ruch, jadących lewym pasem, pomimo tego, że prawy pas był wolny. Niestety niejednokrotnie każdy z nas spotyka się z sytuacją, w której kierujący pojazdami korzystają z lewego pasa pomimo faktu, że prawy pas jest wolny i tamują lub utrudniają ruch, poruszając się lewym pasem zbyt wolno. Takie sytuacje sprawiają, że ruch drogowy nie odbywa się w sposób płynny, wielokrotnie utrudnia pojazdom uprzywilejowanym dojazd do miejsca, gdzie potrzebna jest ich pomoc, jak również skłania pozostałych kierujących do podejmowania ryzykownych manewrów, jak choćby wyprzedzanie z prawej strony.

W trakcie sierpniowych działań policjanci katowickiej drogówki zwracali uwagę nie tylko na obowiązek jazdy prawym pasem, ale na wszystkie popełniane wykroczenia w ruchu drogowym. W związku z powyższym policjanci ujawnili 186 wykroczeń, z czego aż 123 dotyczyło tzw. nie trzymania się prawego pasa, 53 tamowania ruchu w związku z zajmowaniem nieprawidłowego pasa, a 7 związanych z zakazem wyprzedzania. Policjanci nałożyli 71 mandatów karnych, skierowali 10 wniosków o ukaranie do sądu i zastosowali 105 pouczeń. W związku z działaniami 9 kierującym zatrzymano prawo jazdy.

Powrót na górę strony