Wiadomości

Podsumowanie działań „Trzymaj się prawego pasa”

Data publikacji 27.08.2021

Katowiccy policjanci po raz kolejny przeprowadzili działania pn. „Trzymaj się prawego pasa”. Pod szczególnym nadzorem policjantów z katowickiej drogówki byli kierujących, którzy naruszyli obowiązek jazdy prawostronnej poprzez tamowanie i utrudnianie ruchu, jadąc lewym pasem, pomimo tego, że prawy pas był wolny. W trakcie działań mundurowi ujawnili ponad 80 takich wykroczeń.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach podsumowali działania pn. „Trzymaj się prawego pasa”. Od wczesnych godzin porannych mundurowi swoje kontrole przeprowadzali głównie na drogach dwujezdniowych, gdzie najczęściej popełniane jest wykroczenie naruszenia obowiązku jazdy prawostronnej.

Celem działań była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez uregulowanie płynności ruchu i ograniczenie nieprawidłowych zachowań na drogach. Podczas całodniowych działań policjanci zwracali szczególną uwagę na kierowców tamujących i utrudniających ruch, jadąc lewym pasem ruchu, pomimo tego, że prawy pas ruchu jest wolny. Taka praktyka jest niestety wciąż powszechna wśród kierujących. Takie zachowania mogą być jednak bardzo niebezpieczne i stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci przypominają, że lewy pas służy do wykonywania manewru wyprzedzania i omijania, a kierowcy zobowiązani są poruszać się prawym pasem, jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. W innym przypadku wykroczenia, za które mogą zostać ukarani mandatem karnym oraz otrzymać 2 punkty karne. W trakcie czwartkowych działań policjanci katowickiej drogówki ujawnili aż 82 tego typu wykroczenia. 18 kierujących zostało ukaranych mandatami karnymi, pozostali zostali pouczeni. W działaniach udział wziął również profilaktyk z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Jak kierujący lekceważą obowiązek jazdy prawym pasem ukazuje film nagrany przez policjantów na katowickich drogach. Kolejne działania już wkrótce.

Film prawy_pas.mp4

Opis filmu: zdjęcie kolorowe: policjanci katowickiej drogówki stojący przed radiowozem przy krawędzi jezdni

Pobierz plik prawy_pas.mp4 (format mp4 - rozmiar 4.25 MB)

Powrót na górę strony