Wiadomości

Katowiccy policjanci dbają o bezpieczne powroty z wakacji

Data publikacji 27.08.2021

Przed nami ostatnie dni wakacji. W związku z powrotami z letniego wypoczynku, zwłaszcza w weekend, należy spodziewać się wzmożonego ruchu na polskich drogach szczególnie na głównych ciągach komunikacyjnych, trasach dojazdowych do dużych miast i trasach wyjazdowych z miejscowości wypoczynkowych. W stolicy śląskiej aglomeracji nad bezpieczeństwem podróżujących czuwają policjanci z katowickiej drogówki. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych mundurowi czuwają nie tylko nad przestrzeganiem przepisów, sprawdzają trzeźwość kierowców, stan techniczny samochodów ale także czy dzieci podróżują w bezpieczny sposób. Dbają również o płynność ruchu w newralgicznych miejscach naszego miasta.

Trwa ostatni weekend tegorocznych wakacji. To czas powrotów z letniego wypoczynku, a co za tym idzie, okres wzmożonego ruchu na drogach. Jest to także okres wytężonej pracy policjantów ruchu drogowego, których zwiększoną liczbę można spotkać na autostradach, drogach krajowych, a także wjazdowych i wyjazdowych z miast i regionów turystycznych. W działania związane z bezpiecznymi powrotami z wakacji zaangażowani są mundurowi nie tylko z ruchu drogowego, ale też stróże prawa z innych pionów. Służbę pełnią również policjanci wchodzący w skład grup SPEED, których zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze.

W trosce o bezpieczeństwo podróżnych katowiccy policjanci zwracają uwagę na trzeźwość kierowców oraz przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania prędkości do warunków na drodze oraz obowiązujących ograniczeń, a także korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń zapewniających bezpieczeństwo podróżującym z nami najmłodszym pasażerom. W miejscach o największym natężeniu ruchu policjanci będą nadzorować jego płynność, a w uzasadnionych przypadkach podejmować ręczne kierowanie ruchem.

Celem działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań są wykorzystywane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

Wracając do domu ze swoimi najbliższymi, pamiętajmy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa. Zaplanujmy trasę podróży, uwzględniając warunki pogodowe oraz ewentualne utrudnienia w ruchu. Nie spieszmy się, nie wyznaczajmy sobie godziny dotarcia do celu. Najważniejsze, abyśmy dojechali bezpiecznie. Unikajmy zbędnego wyprzedzania, zwłaszcza w czasie jazdy w długiej kolumnie pojazdów. Staje się ono z reguły bezcelowe. Każdy kierowca, wsiadając do samochodu, powinien mieć poczucie, że odpowiada za ludzkie życie!

Nie należy prowadzić pojazdu, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. No i oczywiście przestrzegajmy dopuszczalnych limitów prędkości. Niestety, wciąż dominującą przyczyną tragedii na drodze jest jazda z nadmierną prędkością.

Policjanci apelują o rozwagę i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Jeśli chodzi o przewozy autokarowe, to podstawowym warunkiem bezpieczeństwa jest sprawny autokar oraz kierowca, który przestrzega przepisów ruchu drogowego. Opiekunowie grup dzieci i młodzieży powracających z wakacji autobusem, w razie jakichkolwiek wątpliwości, powinni zgłosić Policji potrzebę skontrolowania pojazdu i kierowcy.

Niezależnie jaką trasę pokonujemy, pamiętajmy, aby zawsze korzystać z drogi w sposób odpowiedzialny, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu.

Powrót na górę strony