Wiadomości

Podsumowanie działań „Trzymaj się prawego pasa”

Data publikacji 23.07.2021

Wczoraj na katowickich drogach zostały przeprowadzone działania pod nazwą „Trzymaj się prawego pasa”. Policjanci wydziału ruchu drogowego kontrolowali nie tylko kierujących, którzy tamowali i utrudniali ruch, jadąc lewym pasem, pomimo tego, że prawy pas był wolny ale reagowali na wszystkie naruszenia obowiązujących przepisów.

Policjanci z Wydziału ruchu Drogowego komendy Miejskiej Policji w Katowicach włączyli się do regionalnych działań pn „Trzymaj się prawego pasa” od wczesnych godzin rannych. Katowiccy mundurowi skupili się na drogach dwu - i trzyjezdniowych, gdzie najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń drogowych.

Celem działań było ograniczenie nieprawidłowych zachowań na drogach przez kierujących oraz poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci zwracali uwagę przede wszystkim na kierowców tamujących i utrudniających ruch, jadących lewym pasem, pomimo tego, że prawy pas był wolny. Niestety niejednokrotnie każdy z nas spotyka się z sytuacją, w której kierujący pojazdami korzystają z lewego pasa pomimo faktu, że prawy pas jest wolny i tamują lub utrudniają ruch, poruszając się lewym pasem zbyt wolno. Takie sytuacje sprawiają, że ruch drogowy nie odbywa się w sposób płynny, wielokrotnie utrudnia pojazdom uprzywilejowanym dojazd do miejsca, gdzie potrzebna jest ich pomoc, jak również skłania pozostałych kierujących do podejmowania ryzykownych manewrów, jak choćby wyprzedzanie z prawej strony.

W trakcie prowadzonych działań policjanci katowickiej drogówki zwracali uwagę nie tylko na obowiązek jazdy prawym pasem, ale na wszystkie popełniane wykroczenia w ruchu drogowym. W związku z powyższym policjanci ujawnili 238 wykroczeń, z czego aż 116 dotyczyły tzw. nie trzymania się prawego pasa.Policjanci nałozyli 61 mandatów karnych, skierowali do sądu 4 wnioski o ukaranie i zastosowali 173 pouczenia. Ponadto ujawniono 3 bez uprawnień, i kierującego który poruszał się samochodem pomimo odebrania mu uprawnień. Zatrzymano równiez kierującego w stanie nietrzeźwości, a takze 6 dowodów rejestracyjnych za zły stan techniczny pojazdów lub brak ważnych badań technicznych.

Powrót na górę strony