Wiadomości

Podsumowanie działań „Prędkość”

Data publikacji 09.07.2021

Policjanci katowickiej drogówki podsumowali ogólnokrajowe działania „Prędkość”. Tylko w ich trakcie ponad 320 kierujących przekroczyło dozwolona prędkość, a 3 utraciło swoje prawo jazdy za przekroczenie jej o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Kolejne działania już wkrótce.

W trakcie całodziennych działań „Prędkość” prowadzonych na terenie nie tylko Katowic, ale całego kraju, policjanci skupiali się na poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Katowicka drogówka już od wczesnych godzin rannych kontrolowała kierujących w miejscach, gdzie najczęściej nie stosują się do obowiązującej prędkości. Policjanci w czasie akcji wykorzystywali wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru prędkości, w tym pojazdy wyposażone w wideo rejestratory. W działaniach udział wzięli również policjanci katowickiej grupy SPEED. Mundurowi oprócz sprawdzania prędkość, z jaką poruszali się kierowcy, kontrolowali również ich stan trzeźwości, a także zwracali uwagę na stan techniczny i wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty. Podczas działań na terenie Katowic policjanci ujawnili ponad 380 wykroczeń, z czego 324 dotyczyły przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Niestety, aż 264 kierujących przekroczyło dopuszczalną prędkość w rejonie przejść dla pieszych. 3 kierujących utraciło swoje prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. W trakcie działań policjanci ujawnili aż 12 kierujących pod wpływem alkoholu. Jeden z nich odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości, a pozostali za jazdę w stanie po użyciu alkoholu. Ponadto za zły stan techniczny pojazdu, policjanci zatrzymali 14 dowodów rejestracyjnych.

W trakcie działań "Prędkość" policjanci prowadzili również działania profilaktyczne. W ramach "Bezpiecznych wakacji" rozmawiali z uczestnikami ruchu drogowego o obowiązujących przepisach i pożądanym zachowaniu na drodze, aby wszyscy czuli się bezpiecznie i mogli dotrzeć do swojego celu podróży. Poza rozmowami profilaktycznymi, policjanci rozdawali uczestnikom ruchu drogowego zawieszki zapachowe, które przypominały o obowiązujących na polskich drogach dopuszczalnych prędkości z jakimi mogą poruszać się pojazdy. Mamy ogromną nadzieję, że zerkając na zawieszoną przy lusterku samochodowym zawieszkę, nie jeden z kierujących ściągnie nogę z gazu i dostosuje prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze, tak aby wszyscy podróżujący w czasie wakacji mogli bezpiecznie dotrzeć do domu.

Kolejne działania wkrótce.

  • zdjęcie kolorowe: policjant wydziału ruchu drogowego katowickiej komendy podczas kontroli czarnego samochodu osobowego
  • zdjęcie kolorowe: policjant drogówki podczas kontroli srebrnego samochodu osobowego
  • zdjęcie kolorowe: policjant ruchu drogowego podczas kontroli białego samochodu dostawczego
  • zdjęcie kolorowe: policjant drogówki kontrolujący kierującego samochodem ciężarowym
  • zdjęcie kolorowe: policjant drogówki przekazujący zawieszkę zapachową kierującemu białym samochodem osobowym
  • zdjęcie kolorowe: policjant wydziału ruchu drogowego przekazujący zawieszkę kierującemu czarnym samochodem osobowym
Powrót na górę strony