Wiadomości

#Nie bajka o porwaniu - konferencja on-line

Data publikacji 01.07.2021

Katowiccy policjanci wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno – Edukacyjnym Metis w Katowicach przeprowadzili konferencję on-line pn. #Nie bajka o porwaniu, mającej na celu podniesienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. W wydarzeniu uczestniczyli nauczyciele, rodzice oraz katowiccy dzielnicowi.

Podczas konferencji wystąpiły policjantki z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Polici w Katowicach oraz przedstawicielka Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach. Oprócz katowickich dzielnicowych w konferencji uczestniczyło blisko sto osób: nauczycieli, rodziców. Podkom. Adrianna Mazur – koordynator kampanii informacyjno - edukacyjnej #Nie bajka o porwaniu, przybliżyła temat zaginięć i poszukiwań omawiając m.in..: skalę poszukiwań, uprowadzeń oraz przestępstw dotyczących wykorzystania seksualnego dziecka, do kogo należy zwrócić się o pomoc w sytuacji zaginięcia dziecka, jak wygląda procedura przyjęcia zgłoszenia o zaginięciu dziecka oraz na czym polega system wspomagający poszukiwania Child Alert. Policjantka zaprezentowała również film edukacyjny katowickiej policji pn. #Nie bajka o porwaniu, w którym policjanci wskazują, jak uniknąć porwania, a także jak dziecko powinno się zachować w sytuacji, gdy już dojdzie do ataku napastnika na dziecko. . asp. Agnieszka Krzyszofik w swoim wystąpieniu przybliżyła, z jakimi zagrożeniami może mieć o do czynienia młodzież planująca wakacyjny wyjazd za granicę. Policjantka omówiła m.in..: czym jest handel ludźmi, skalę tego przestępstwa, metody werbowania, a także przydatne wskazówki w jaki sposób przygotować się do wyjazdu do obcego państwa oraz gdzie szukać pomocy w przypadku niebezpiecznych sytuacji. Natomiast Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach Aleksandra Kruszyńska przedstawiła, w jaki sposób przeprowadzić rozmowę z dziećmi i młodzieżą, aby nauczyć ich bezpiecznego i ostrożnego zachowania wobec osoby nieznajomej, a także aby potrafiły się obronić w sytuacji zagrożenia. Pani Kruszyńska podkreśliła, że istotne jest nauczyć dzieci m.in.: dystansu i ograniczonego zaufania do osób nieznajomych, kiedy mają krzyczeć i wołać pomocy oraz w jaki sposób należy bronić się fizycznie, aby uciec napastnikowi.

Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Regionalnego Ośrodka Metodyczno – Regionalego Metis w Katowicach za pomoc w organizacji powyższego przedsięwzięcia.

  • zdjęcie kolorowe: podkom. Adrianna Mazur przed laptopem w czasie konferencji online
  • zdjęcie kolorowe: mł. asp. Agnieszka Krzysztofik podczas konferencji online
  • zdjęcie kolorowe: Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach Aleksandra Kruszyńska podczas konferencji online
  • Zdjęcie kolorowe: Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach Aleksandra Kruszyńska podczas konferencji online
  • Zdjęcie kolorowe: podkom. Adrianna Mazur podczas konferencji online
  • Zdjęcie kolorowe: podkom. Adrianna Mazur i mł. asp. Agnieszka Krzysztofik podczas konferencji online
Powrót na górę strony