Wiadomości

Już ponad 350 piratów drogowych straciło prawo jazdy

Data publikacji 10.05.2021

Praktycznie codziennie policjanci katowickiej drogówki zatrzymują prawo jazdy kierującym, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Często zdarza się tak, że jednego dnia uprawnienia do jazdy traci kilka osób. Tylko w tym roku policjanci wydziału ruchu drogowego katowickiej komendy zatrzymali ponad 350 dokumentów piratom drogowym.

Niestety, to nadmierna prędkość, która nie jest dostosowana do obowiązujących przepisów i warunków panujących na drodze, jest ciągle jedną z głównych przyczyn najcięższych zdarzeń drogowych. Dlatego też nie ma i nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych. Policjanci katowickiej drogówki codziennie kontrolują prędkość nie tylko w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do jej przekraczania. Do służby angażowane są nie tylko patrole oznakowane, ale również policjanci z katowickiej grupy SPEED, którzy patrolują drogi stolicy Śląska pojazdami nieoznakowanymi wyposażonymi w videorejestratory. W minionym roku za przekroczenie prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym policjanci katowickiej drogówki zatrzymali 1072 prawa jazdy. W tym roku to już 356 zatrzymanych praw jazdy kierującym i 414 ujawnionych przekroczeń prędkości o minimum 50 km/h w terenie zabudowanym. Skąd ta rozbieżność? Pozostali kierujący nie mieli nigdy uprawnień do kierowania pojazdami lub zostało im je odebrane za popełnione wcześniej wykroczenia, czy jazdę pod wpływem alkoholu. Do tej ogromnej liczby wykroczeń dotyczących prędkości, trzeba doliczyć kierujących, którzy złamali inne przepisy. Od początku tego roku mundurowi ujawnili już ponad 14 tysięcy przekroczeń dozwolonej prędkości, z czego do ponad 10 tysięcy doszło w rejonie przejść dla pieszych.

Pamiętajmy, że sytuacja na drodze bywa dynamiczna, dlatego może dochodzić do wielu niebezpiecznych i nagłych zdarzeń, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie będziemy w stanie opanować prowadzonego pojazdu, a tym samym możemy przyczynić się do tragicznego w skutkach zdarzenia. Poniżej prezentujemy nagrania z policyjnego wideorejestratora, gdzie motocyklista, a także kierujący pojazdem osobowych jechali z prędkością ponad 200 km/h. Przy takiej prędkości nie ma najmniejszych szans na prawidłową reakcję w nagłej sytuacji...

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.95 MB)

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 588.74 KB)

Powrót na górę strony