Wiadomości

Dzisiaj Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Data publikacji 06.05.2021

6 maja został ustanowiony przez Komisje Europejską jako Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wyznaczenie tej daty jest sposobem zwrócenia uwagi wszystkich mieszkańcom Unii Europejskiej na kwestie bezpieczeństwa na drogach. Z jednej strony ma na celu uwrażliwienie opinii publicznej na problemy związane z bezpieczeństwem na drogach, a z drugiej – zmianę zachowań wszystkich uczestników ruchu drogowego, tak aby transport stał się bezpieczny i dostępny dla wszystkich.

Z okazji Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego policjanci z Wydziału Prewencji wraz z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach przypominali dzisiaj wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, jak istotne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Akcja profilaktyczna miała na celu uzmysłowić kierującym skutki nieprzestrzegania ograniczeń prędkości oraz uświadomić, że tylko wzajemne poszanowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo na drogach.

W trakcie działań policjanci przypomnieli kierującym m.in. o zakazie korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, zakazie wyprzedzania pojazdu na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi i obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. Ponadto apelowali o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. W trakcie działań policjanci zwrócili szczególną uwagę na pieszych. Niestety, to oni najczęściej odnoszą najcięższe obrażenia w zdarzeniach drogowych.

We trakcie działań policjanci katowickiej komendy, w celu przypomnienia obowiązujący limitów prędkości, wręczali uczestnikom zawieszki zapachowe zawierające tabelę z dopuszczalnymi prędkościami obowiązującymi na polskich drogach.

  • zdjęcie kolorowe: policjant wydziału prewencji i policjant ruchu drogowego na tle dwóch radiowozów wykonujący kontrolę drogową
  • zdjęcie kolorowe: policjant drogówki wykonujący pomiar prędkości pojazdu
  • zdjęcie kolorowe: Policjant rozmawiający z motocyklistą podczas działań profilaktycznych
  • zdjęcie kolorowe: policjant rozmawiający z kierującym samochodem osobowym
  • zdjęcie kolorowe: policjanci katowickiej komendy podczas działań profilaktycznych rozmawiający z kierującym samochodem osobowym
  • zdjęcie kolorowe: policjant drogówki sporządzający dokumentację z kontroli drogowej
Powrót na górę strony