Razem o cyberprzemocy na Festiwalu Edukacyjnym - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Wiadomości

Razem o cyberprzemocy na Festiwalu Edukacyjnym

Data publikacji 23.04.2021

Policjantka z katowickiej komendy wzięła udział w Festiwalu Edukacyjnym zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, podczas którego przybliżyła temat „Cyberprzemocy wśród młodzieży”. Wydarzenie odbyło się po raz pierwszy on – line, w którym uczestniczyło 43 nauczycieli.

Pomimo pandemii i związanych z tym ograniczeń, osoby które na co dzień zajmują się pracą z młodzieżą, ciągle doskonalą swoje umiejętności. Nauczanie zdalne i brak codziennego kontaktu z nie zwalnia z podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Jak Internet stał się ważną częścią naszego życia pokazał ostatni rok. Dlatego też problem cyberprzemocy jeszcze nigdy nie był tak aktualny jak teraz. Dlatego też policjantka katowickiej komendy została zaproszona do udziału w Festiwalu Edukacyjnym, który w tym roku przybrał formę on-line. Policjantka zajmująca się profilaktyka społeczną przedstawiła nauczycielom z województwa śląskiego zagadnienie związane z „Cyberprzemocą wśród młodzieży”. Omówiono m.in.: narzędzia jakie są wykorzystywane w cyberprzemocy, a także najczęstsze naruszenia prawa w Internecie. Odpowiedziano na wiele pytań m.in. czy chroni nas prawo przed cyberprzemocą, jakie konsekwencje grożą nieletnim sprawcom cyberprzemocy oraz jak należy reagować i gdzie szukać pomocy?

Festiwal Edukacyjny pn. „Nowe Inspiracje WOM 2021” zorganizowany był dla nauczycieli województwa śląskiego. Jej celem było przybliżenie nowatorskich metod pracy z uczniami, inspirowanie do twórczych działań i osobistego rozwoju. To największe wydarzenie Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach i jedno z największych w regionie. Jego częścią są organizowane od 24 lat Giełdy Wydawców Podręczników i Książek Edukacyjnych.

Pamiętajmy, że przed cyberprzemocą chroni nas prawo! Należy pamiętać, że sprawca w sieci nie jest anonimowy! Aby ustalić sprawcę ważne jest zabezpieczenie dowodów cyberprzemocy poprzez zrobienie kopii materiałów (np. korespondencji pomiędzy sprawcą a pokrzywdzonym) poprzez zrobienie zrzutów z ekranu.

Zachowaj bezpieczeństwo w sieci:

 • chroń swoje dane osobowe, adresowe, numer telefonu, swój wizerunek;
 • zapewnij swoim profilom status prywatności;
 • chroń loginy i hasła, nie zapisuj na komputerze, unikaj korzystania z przygodnych komputerów;
 • pomyśl, zanim cokolwiek zamieścisz na profilu, zachowaj szczególna ostrożność zwłaszcza przy umieszczaniu zdjęć i filmów;
 • uważaj na linki, maile, SMS-y, MMS-y z niewiadomego pochodzenia – to może być wirus;
 • miej ograniczone zaufanie do osób nieznajomych lub nowo poznanych – nie wysyłaj zdjęć, nie podawaj swoich danych;
 • szukaj realnych przyjaciół wśród rówieśników;
 • REAGUJ! - jeśli ktoś łamie Twoje prawa w Internecie powiadom o tym dorosłych (rodziców, pedagoga szkolnego, policjanta).

Gdzie szukać pomoc?

 • powiadom najbliższą jednostkę Policji lub zadzwoń na numer alarmowy 112
 • telefon zaufania dla młodzieży 24 h/7 dni 116 111
 • telefon dla nauczycieli i rodziców 800 100 100
 • helpline.org.pl