Wiadomości

Zapraszamy do obejrzenia programu telewizyjnego

Data publikacji 26.03.2021

Już w sobotę 27 marca br. zapraszamy do obejrzenia programu telewizyjnego pt: „Spotkania w świecie ciszy”, który wyemitowany zostanie o godz. 7.05 w TVP 3. Tematem sobotniego programu będzie komunikacja głuchych i niedosłyszących w czasie pandemii i kontrola drogowa w tym szczególnym czasie. Udział w programie wzięli policjanci katowickiej drogówki, którzy podczas kontroli drogowej musieli porozumieć się z osobą głuchą i niedosłyszącą.

Czas pandemii to trudny czas dla każdego z nas. Nie tylko ze względu na obawy o swoje zdrowie i osób najbliższych, ale również ze względu na obowiązujące obostrzenia, które maja pomóc w walce z koronawirusem. Niewielu z nas ma świadomość, że jest grupa osób, która ze względu na obowiązek zakrywania ust i nosa może mieć trudności w komunikowaniu się. Są to osoby głuche i niedosłyszące, które w codziennym życiu mają również kontakt z policjantami.

Powszechnie wiadomo, że w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach uruchomiony jest specjalny numer ratunkowy: 695 997 997 za pomocą którego osoby niepełnosprawne (głównie osoby z problemami słuchu lub nieme), poprzez przesłanie informacji SMS-em, mogą wezwać Policję. Inicjatywa ta ma poprawić komunikację osób niepełnosprawnych z policjantami, którzy odpowiedzą na każde wezwanie z prośbą o pomoc.

Ponadto niesłyszący i niedosłyszący petenci oraz osoby mające trudności w komunikowaniu się mogą skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika podczas załatwiania swoich spraw w urzędzie. Usługa tłumacza jest bezpłatna dla osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.). Osoby uprawnione są zobowiązane zgłosić zamiar korzystania z usługi tłumacza ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, co najmniej 3 dni robocze przed planowaną wizytą w urzędzie.

Zarówno policjanci podejmujący czynności w budynkach Policji, jak i ci podejmujący interwencję czy też kontrolę drogową maja kontakt z osobami głuchymi i niedosłyszącymi. Jak wygląda taka kontrola drogowa w czasie pandemii, będzie można zobaczyć już w sobotę 27 marca br. o godz. 7.05 w TVP 3 w programie „Spotkania w świecie ciszy”. Ze względu na sytuację, że niektórzy z uczestników programu, którzy zostali zatrzymani do kontroli drogowej czytają tylko z ruchu warg, aby nie dyskryminować osób ze szczególnymi potrzebami i móc porozumieć się z kierującym, policjanci z zachowaniem dystansu na niezbędny czas zdjęli maseczki ochronne.

 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów katowickiej drogówki przy jezdni i ekipa telewizyjna
 • zdjęcie kolorowe: policjanci drogówki podczas zatrzymania pojazdu do kontroli
 • zdjęcie kolorowe: policjanci drogówki w kamizelkach odblaskowych podczas kontroli pojazdu osobowego
 • zdjęcie kolorowe: policjant podczas kontroli kierującego w systemie policyjnym
 • zdjęcie kolorowe: operator kamery i policjant podczas kontroli pojazdu
 • zdjęcie kolorowe: ekipa telewizyjna wokół samochodu osobowego, które zostało zatrzymane do kontoli
 • zdjęcie kolorowe: policjant drogówki podczas rozmowy z kierująca samochodem osobowym
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów podczas sprawdzenia kierującego w czasie kontroli drogowej
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów w kamizelkach odblaskowych, dwóch operatorów kamer telewizyjnych, i samochód osobowy
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów podczas rozmowy z kierującym i operator kamery
 • zdjęcie kolorowe: ręka operatora z telefonem i policjant przy samochodzie
 • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów przy samochodzie i dwóch operatorów kamery
Powrót na górę strony