Wiadomości

Drogówka podsumowała działania „Bezpieczny pieszy”

Data publikacji 22.02.2021

Policjanci z katowickiej drogówki po raz kolejny przeprowadzili działania, mające zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach stolicy Śląska. Liczne policyjne patrole, w ramach akcji „Bezpieczny pieszy”, sprawdzały zachowania uczestników ruchu drogowego w rejonach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych. Mundurowi, za pośrednictwem kamer w Ruchomym Stanowisku Dowodzenia, obserwowali zachowanie zarówno kierowców, jak i pieszych. W przypadku naruszenia przepisów, natychmiast były informowane patrole rozlokowane w okolicy.

Mundurowi zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy łamiąc przepisy ruchu drogowego, zagrażali bezpośrednio bezpieczeństwu pieszych. Niestety, aż 214 uczestników ruchu drogowego popełniło wykroczenia. Jednym z bardziej niebezpiecznych przewinień kierujących było wyprzedzanie na lub w rejonie przejść dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przed przejściem, w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu. Aż 27 kierujących dopuściło się właśnie takich wykroczeń. To właśnie one najczęściej prowadzą do najpoważniejszych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Ponadto w trakcie prowadzonych działań policjanci odnotowali 111 przekroczeń dopuszczalnej prędkości, w tym aż 103 w rejonie przejść dla pieszych. Mundurowi zatrzymali również prawo jazdy kierującemu, który przekroczył prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Policjanci katowickiej drogówki zatrzymali 3 kierujących pod wpływem alkoholu oraz jednego bez uprawnień. W prowadzonych działaniach brali także udział policjanci z wydziału prewencji zajmujący się profilaktyką, którzy wręczali zawieszki do kluczy przypominające o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Kolejne działania już wkrótce. Apelujemy o ostrożną jazdę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

  • zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki przeprowadzający kontrole samochodu osobowego, którego kierujący dopuścił się wykroczenia
  • zdjęcie kolorowe: dwóch policjantów drogówki w samochodzie RSD obserwujący monitory
  • zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki pracujący przy monitorach w Ruchomym Stanowisku Dowodzenia
  • zdjęcie kolorowe: policjant drogówki w radiowozie sporządzający dokumentacje z kontroli drogowej
  • zdjęcie kolorowe: policjant rozmawiający o bezpieczeństwie w ruchu drogowym z kierującą samochodem osobowym
  • zdjęcie kolorowe: zawieszka przypominająca o bezpieczeństwie w ruchu drogowym trzymana w dłoni przez kierująca
Powrót na górę strony