Wiadomości

Uważajmy na drodze!

Data publikacji 10.02.2021

Na śląskie drogi ponownie zawitała zima. Na drogach panują trudne warunki do jazdy. Opady śniegu i utrzymująca się ujemna temperatura powietrza znacznie utrudniają jazdę kierowcom. Przypominamy, że nadmierna prędkość, gwałtowne manewry kierownicą, zbyt brawurowa jazda czy „zabawy” na zaśnieżonej drodze mogą prowadzić do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji doprowadzić do zdarzenia drogowego.

Obfite opady śniegu, silny wiatr i ujemna temperatura powietrza, sprawiają, że na drogach panują bardzo trudne warunki. Dotyczą one nie tylko kierujących pojazdami, ale również pieszych. Katowiccy policjanci apelują o ostrożną jazdę oraz zachowanie rozwagi.

Jezdnie są śliskie, zdarza się, że zalega na nich warstwa śniegu zwłaszcza na drogach osiedlowych. W takich sytuacjach koła pojazdu łatwo tracą przyczepność, a droga hamowania znacznie się wydłuża. Jadąc z nadmierną prędkością łatwo jest utracić panowanie nad pojazdem i wpaść w poślizg. Manewry wyprzedzania, wymijania, omijania czy wejście w zakręt powinny być wykonywane z zachowaniem szczególnej ostrożności. Pamiętajmy by:

  • przestrzegać ograniczeń dopuszczalnej prędkości;
  • odśnieżać swój samochód;
  • w warunkach złej przejrzystości powietrza tj. opadów deszczu, śniegu czy występowania mgły korzystać ze świateł mijania;
  • nie korzystać podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofony w ręku.

Szczególną uwagę należy zachować zbliżając się do przejść dla pieszych. Pamiętajmy, że obowiązuje zakaz wyprzedzania pojazdu na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Ostrożnością muszą się też wykazać osoby piesze, bowiem w przypadku nagłego wejścia na jezdnię, kierujący pojazdem może w tych trudnych warunkach nie zdążyć wyhamować na czas co doprowadzi do zdarzenia drogowego.

Katowiccy policjanci apelują o ostrożną jazdę w związku z czym przygotowali kilka rad dla kierujących zawartych na poniższym zdjęciu.

Zdjęcie przedstawia zaśnieżoną drogę w porze nocnej z perspektywy kierującego pojazdem. W lewym górnym rogu zdjęcia znajduje się logo Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. W środkowej części zdjęcia od góry do dołu znajdują się kolejno wymienione po sobie rady dla kierujących pojazdami tj: Pamiętaj by dokładnie odśnieżyć swój pojazd, Zadbaj o dobrą widoczność nie tylko szyby czołowej, ale również pozostałych szyb, Zadbaj o oświetlenie zewnętrzne pojazdu. Jeśli masz niesprawne oświetlenie – usuń usterkę, W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza tj. opady deszczu czy śniegu korzystaj ze świateł mijania, Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze, Pamiętaj, że w warunkach zimowych znaczenie wydłuża się droga hamowania, Gdy wpadniesz w poślizg nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą, staraj się zachować spokój. Na dole zdjęcia znajduje się napis: Szerokiej drogi życzą katowiccy policjanci.

Powrót na górę strony