Wiadomości

Ponad tysiąc "piratów drogowych" utraciło swoje prawo jazdy

Data publikacji 14.01.2021

Praktycznie codziennie policjanci katowickiej drogówki zatrzymują prawo jazdy kierującym, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Często zdarza się tak, że jednego dni jest to nawet kilka uprawnień do kierowania pojazdami. Tylko w 2020 roku policjanci za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym zatrzymali ponad tysiąc praw jazdy.

zdjęcie kolorowe: na czarnym tle niebieski napis o treści Grupa Speed

Niestety, to nadmierna prędkość, która nie jest dostosowana do obowiązujących przepisów i warunków panujących na drodze, jest ciągle jedną z głównych przyczyn najcięższych zdarzeń drogowych. Dlatego też nie ma i nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych. Policjanci katowickiej drogówki codziennie dokonują kontroli prędkości nie tylko w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do jej przekraczania. Do służby angażowane są nie tylko patrole oznakowane, ale również pojazdy nieoznakowane z katowickiej grupy SPEED. Tylko w 2020 roku policjanci katowickiej drogówki za przekroczenie prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym zatrzymali 1072 prawa jazdy. Jest to ogromna liczba popełnionych wykroczeń dotyczących prędkości, do której trzeba doliczyć kierujących którzy w mniejszym rozmiarze nie stosowali się do obowiązujących w tym zakresie przepisów. Tylko od początku 2021 roku policjanci dbający o bezpieczeństwo w ruchu drogowych, na drogach naszego miasta ujawnili już prawie 800 przekroczeń dozwolonej prędkości. 32 kierujących już utraciło prawo jazdy za przekroczenie prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Pamiętajmy, że drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, może dochodzić do wielu niebezpiecznych i nagłych zdarzeń, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie będziemy w stanie opanować prowadzonego pojazdu, a tym samym przyczynić się do tragicznego w skutkach zdarzenia. Pamiętajmy o tym zwłaszcza teraz, gdy warunki atmosferyczne i mokra nawierzchnia mają wpływ na sytuację na drodze.

zdjęcie kolorowe: infografika przedstawiająca wykresy obrazujące drogę hamowania uzależniona od prędkości z jaka poruszał się pojazd

 

Powrót na górę strony