Wiadomości

Katowicka drogówka podsumowała działania „Prędkość”

Data publikacji 15.09.2020

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z katowickiej komendy, którzy brali udział w ogólnopolskiej akcji pn. „Prędkość” podsumowali działania. W ich trakcie aż 136 kierujących przekroczyło dozwolona prędkość, a 12 utraciło swoje prawo jazdy za przekroczenie jej o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Kolejne działania już wkrótce

zdjęcie kolorowe: Policjanci katowickiej drogówki podczas działań "Prędkość"

W trakcie całodziennej akcji prowadzonej na terenie nie tylko Katowic, ale całego kraju, policjanci skupiali się na poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganiu dozwolonej prędkości przez kierujących. Katowicka drogówka już od wczesnych godzin rannych kontrolowała kierujących w miejscach, gdzie najczęściej nie stosują się do obowiązującej prędkości. Policjanci w czasie akcji wykorzystywali wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru prędkości, w tym pojazdy wyposażone w wideo rejestratory. W działaniach udział wzięli również policjanci katowickiej grupy SPEED. Mundurowi oprócz sprawdzania prędkość, z jaką poruszali się kierowcy, kontrolowali również ich stan trzeźwości, a także zwracali uwagę na stan techniczny i wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty.
Podczas działań na terenie Katowic policjanci skontrolowali 166 pojazdów, ujawniono przy tym 136 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości, gdzie aż w 12 kierujących utraciło swoje prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. Podczas jednej z kontroli ujawniono również samochód, który miał zaniżony przebieg. W ramach swoich uprawnień stróże prawa sprawdzili aktualny stan licznika. Odczyt zweryfikowali w systemie informatycznym. Okazało się, że istniała rozbieżność co do stanu faktycznie przebytych kilometrów. Za przestępstwo z art. 306a kodeksu karnego, czyli zmianę wskazania drogomierza lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru, grozi kara do 5 lat więzienia.

zdjęcie kolorowe: Policjanci katowickiej drogówki podczas działań "Prędkość"

Powrót na górę strony