Wiadomości

Podsumowali wczorajsze działania „Bezpieczny pieszy”

Data publikacji 01.07.2020

Policjanci katowickiej drogówki podsumowali wczorajsze działania „Bezpieczny pieszy”. Wzmożone kontrole prowadzone były w rejonach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych. Tylko w ciągu kilku godzin aż 85 kierujących złamało przepisy ruchu drogowego.

zdjęcie kolorowe: policjant drogówki podczas działań w rejonie przejścia dla pieszych

Policjanci katowickiej drogówki po raz kolejny przeprowadziła działania mające zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach stolicy Śląska. Liczne policyjne patrole w ramach akcji „Bezpieczny pieszy” sprawdzały zachowania uczestników ruchu drogowego w rejonach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych. We wczorajszych działaniach policjanci wykorzystali Ruchome Stanowisko Dowodzenia. Mundurowi, którzy pełnili służbę w RSD, za pośrednictwem kamer obserwowali zachowanie zarówno kierowców przejeżdżających przez skrzyżowanie jak i pieszych. W przypadku naruszenia przepisów ruchu drogowego natychmiast były informowane patrole, który znajdowały się w okolicy skrzyżowania.

Mundurowi zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy łamiąc przepisy ruchu drogowego zagrażali bezpośrednio bezpieczeństwu pieszych. Niestety aż 85 kierujących popełniło wykroczenia. 36 z nich zostało ukaranych mandatami karnymi, 48 pouczono, a także skierowano jeden wniosek do sądu o ukaranie. Jednym z bardziej niebezpiecznych przewinień kierujących było przekraczanie dozwolonej prędkości w rejonie przejść dla pieszych, wyprzedzanie na lub w rejonie przejść dla pieszych, omijanie pojazdu który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się przed przed przejściem dla pieszych w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu a także niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Ponadto w trakcie prowadzonych działan policjanci zatrzymali 3 prawa jazdy kierującym, którzy przekroczyli prędkośc o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Wśród pieszych również znalazły się osoby, które swoim zachowaniem stworzyły zagrożenie w ruchu drogowym. 4 pieszych zostało ukaranych mandatem karnym, a 5 osób pouczono. Kolejne działania już wkrótce.

Powrót na górę strony