Wiadomości

Prędkość pod nadzorem

Data publikacji 05.06.2020

Nadmierna prędkość i brawura to w dalszym ciągu główne przyczyny zdarzeń drogowych. W czwartek na terenie całego kraju policjanci prowadzili działania „Prędkość”. Katowicka drogówka również przyłączyła się do działań, których celem było zmniejszenie ryzyka powstawania zdarzeń drogowych, poprzez egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. Niestety, tylko wczoraj policjanci zatrzymali aż 11 praw jazdy za przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Dobre warunki pogodowe i sucha nawierzchnia jezdni powodują, że kierowcy mocniej niż zazwyczaj wciskają pedał gazu. Większa prędkość automatycznie przekłada się na dłuższą drogę hamowania, co w konsekwencji skutkuje krótszym czasem na reakcję za kierownicą. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, przekraczanie jej dopuszczalnej wartości jest wciąż najczęstszą przyczyną wypadków drogowych.
Policjanci katowickiej drogówki tylko wczoraj, podczas prowadzonych działań „Prędkość” ujawnili aż 130 wykroczeń dotyczących przekraczania dopuszczalnej prędkość na drogach miasta. Niestety, zatrzymali aż 11 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Ponadto ujawniono 8 kierujących, którzy prowadzili swoje pojazdy pod wpływem alkoholu. 4 z nich odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 2 lat więzienia. Natomiast z trzyletnią „odsiadką” musi się liczyć kierujący, który pomimo sadowego zakazu prowadzeni pojazdów został zatrzymany podczas kontroli drogowej przez katowickich policjantów.
Policjanci katowickiej drogówki każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem uczestników ruchu – kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Pamiętajmy, że wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowym ma każdy z nas.

Powrót na górę strony