Wiadomości

Trwają działania „NURD”

Data publikacji 21.05.2020

Od wczesnych godzin rannych policjanci katowickiej drogówki prowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Celem akcji jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą piesi i rowerzyści.

Dzisiaj na terenie Katowic policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Policjanci drogówki od wczesnych godzin rannych patrolują drogi stolicy Śląska. Nadzorem zostały objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Mimo, iż nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Działania skierowane są na poprawę bezpieczestwa pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, lecz są narażeni na kontakt z nim. Należy wyraźnie zaznaczyć, że najbardziej zagrożona wypadkami grupa wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego to piesi. Niestety, znaczna część zdarzeń, w których dochodzi do potrącenia pieszego, ma miejsce na przejściach dla pieszych. W ramach realizowanych po raz kolejny w tym roku działań funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych.

Kierujący samochodami zobowiązani są do zwiększenia uwagi szczególnie przy przejściach dla pieszych, przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie powinni spodziewać się pieszych oraz kierujących jednośladami. Natomiast kierujący jednośladami powinni pamiętać, że mniejsze gabaryty ich pojazdów utrudniają innym ich dostrzeżenie, co powinno z kolei wpłynąć na dostosowanie sposobu jazdy do warunków ruchu zmniejszając ryzyko wypadku.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego apelujemy o rozwagę i stosowanie przepisów ruchu drogowego. Działania potrwają do godz. 22.00.

Powrót na górę strony