Wiadomości

Kolejni „piraci drogowi” utracili prawo jazdy

Data publikacji 29.04.2020

Od wczesnych godzin rannych policjanci katowickiej drogówki prowadzą wzmożone kontrole prędkości. Jak potrzebne są takie działania, ukazuje liczba zatrzymanych uprawnień za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Tylko w ciągu dwóch dni prawo jazdy zatrzymano 29 kierującym.

Policjanci katowickiej drogówki od wczesnych godzin rannych prowadzą wzmożone kontrole prędkości. W kontrolach tych wspierani są przez mundurowych z tyskiej i sosnowieckiej komendy.

zdjęcie kolorowe: policjanci katowickiej drogówki podczas kontroli prędkości pojazdów na drogach śląskiej stolicy

Pamiętajmy, że przekraczanie dozwolonej prędkości i niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze, nadal jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Ogromny postęp cywilizacyjno-technologiczny doprowadził m. in. do zwiększenia natężenia ruchu na drogach całego świata. Co prawda obecnie samochody są bezpieczniejsze, zapewniają wyższy poziom komfortu, ale także pozwalają osiągać duże prędkości. Niestety są kierujący, którzy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego, korzystając z możliwości rozwijania dużych prędkości przez swoje pojazdy, lekceważą przepisy, stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości pojazdu znacząco wydłuża się droga jego hamowania, opóźnia się reakcja na sytuacje mogące wystąpić na drodze i trudniej zapanować nad pojazdem.

zdjęcie kolorowe: infografika dot. drogi hamowania i prędkości pojazdu

Jak potrzebne są takie działania, ukazuje liczba zatrzymanych uprawnień za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Praktycznie codziennie policjanci ujawniają kierujących, którym za przekroczenie „pięćdziesiątki” zatrzymują uprawnienia do kierowania pojazdami. Tylko w ciągu dwóch dni tego tygodnia policjanci katowickiej drogówki zatrzymali prawo jazdy aż 29 kierującym, a od początku roku na drogach śląskiej stolicy ujawniono już prawie 6 tys. przekroczeń prędkości. Niestety, liczba kierujących dopuszczających się tego wykroczenia codziennie rośnie. Policjanci zapowiadają kolejne kontrole.

Pamiętajmy, że dobra pogoda i prosta droga nie upoważniają kierujących do przekraczania dozwolonej prędkości. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, może dochodzić do wielu niebezpiecznych i nagłych zdarzeń, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie będziemy w stanie opanować prowadzonego pojazdu, a tym samym przyczynić się do tragicznego w skutkach zdarzenia.

  • zdjęcie kolorowe: policjanci katowickiej drogówki podczas kontroli prędkości pojazdów na drogach śląskiej stolicy
  • zdjęcie kolorowe: policjanci katowickiej drogówki podczas kontroli prędkości pojazdów na drogach śląskiej stolicy
  • zdjęcie kolorowe: policjanci katowickiej drogówki podczas kontroli prędkości pojazdów na drogach śląskiej stolicy
Powrót na górę strony