Wiadomości

Zatrzymali 7 nietrzeźwych kierujących

Data publikacji 07.04.2020

Tylko w ciągu ostatnich kilku dni katowiccy policjanci zatrzymali aż 7 kierujących pod wpływem alkoholu. Zatrzymanym za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów, a także obowiązkowe świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł. W trosce o bezpieczeństwo na drogach apelujemy o rozsądek i nie wsiadanie za kierownicę na „podwójnym gazie”.

zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki podczas czynności z nietrzeźwym kierującym

Katowiccy policjanci, którzy dbają w swojej służbie o bezpieczeństwo na drogach naszego miasta, tylko w ciągu ostatnich kilku dni zatrzymali aż 7 nietrzeźwych kierujących. Co zatrważające, pięciu z nich miało minimum 2 promile alkoholu w organizmie, a dwóch ponad 3 promile. Niechlubny ranking rozpoczyna 27-letni mieszkaniec Katowic, który został zatrzymany na ul. Murckowskiej. Mężczyzna kierował alfą romeo mając 2 promile alkoholu w organizmie. Podobna dawkę alkoholu w organizmie miało dwóch kierujących, którzy poruszali się po katowickich drogach mazdą oraz hondą. 2,14 i 2,16 promil alkoholu w organizmie miał 41-letni mieszkaniec Katowic oraz 36-letni mieszkaniec Chorzowa. Pierwszy został zatrzymany na ul. Le Ronda, a drugi na ul. Mikołowskiej. Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany przez policjanta katowickiego garnizonu, który dopiero jechał do służby. Na ul. Bieszczadzkiej młody policjant zatrzymał 55-letniego kierującego skodą. Badanie trzeźwości wskazało, że mężczyzna miał 2,22 promila alkoholu w organizmie. Wśród zatrzymanych, którzy kierowali pojazdami pod wpływem alkoholu znalazł się również 52-letni rowerzysta. Kierujący jednośladem miał 2,3 promila alkoholu. W trakcie swojej podróży, ze względu na stan upojenia alkoholowego, utracił panowanie nad rowerem i upadł doznając urazu ciała. Na miejsce została wezwana karetka pogotowia, która udzieliła mężczyźnie pomocy medycznej. Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miał 34-letni kierujący fordem mondeo. Mieszkańca województwa małopolskiego policjanci zatrzymali na ul. Wiosny Ludów. Niechlubnym rekordzistą jest 36-letni mieszkaniec Katowic, który kierując fordem miał 3,28 promila alkoholu w organizmie.

Katowiccy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Policjanci przypominają również, że zgodnie z prz

Powrót na górę strony