Wiadomości

Katowiccy policjanci kontrolują i konsekwentnie egzekwują nowe przepisy prawa

Data publikacji 06.04.2020

Tylko w niedzielę kolejne 3 osoby pomimo obowiązku izolacji, nie stosowały się do kwarantanny. Niestety nie wszyscy mieszkańcy Katowic zastosowali się do obostrzeń dot. m.in. przemieszczania się. Część z osób został pouczona, cześć ukarana mandatami, a wobec kolejnych skierowano wniosek o ukaranie do sądu.

zdjęcie kolorowe: policjanci kontrolujący parki

Niestety piękna pogoda która od kilku dni nam dopisuje sprawia, że nie wszyscy mieszkańcy Katowic stosują się do obostrzeń dotyczących m.in.: przemieszczania się. W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w naszym kraju nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Od 1 kwietnia do odwołania wprowadzono kolejne ograniczenia. Każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Oprócz tego zmienione są zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Zakazy związane z przemieszczaniem się w miejscach publicznych muszą być respektowane.

zdjęcie kolorowe: policjanci kontrolujący parki

Nad przestrzeganiem nowych ograniczeń cały czas czuwają katowiccy policjanci wspierani przez m.in. policjantów Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i straż miejską. Na ulicach miasta pojawiło się więcej patroli, w tym patroli pieszych. Mundurowi sprawdzają, czy w miejscach objętych zakazem nikt nie przebywa oraz, czy przemieszczanie się jest rzeczywiście związane z ważnymi potrzebami życiowymi, takimi, jak na przykład podróż do i z pracy. Funkcjonariusze stanowczo egzekwują przestrzeganie nowych przepisów prawa. Ci, którzy je lekceważą i narażają na niebezpieczeństwo innych, są surowo karani.

zdjęcie kolorowe: policjanci kontrolujący parki

Niestety, nie wszyscy mieszkańcy Katowic stosują się do obowiązujących przepisów. Tylko w niedzielę policjanci w związku ze złamaniem obowiązujących obostrzeń interweniowali aż 72 razy. Cześć interwencji została zainicjowana dzięki telefonicznym zgłoszeniom mieszkańców, którzy informowali o możliwości złamania prawa. Interwencje dotyczyły najczęściej osób, które wybrały się pobiegać, uporządkować mogiły na cmentarzu, czy też rekreacyjnie pojeździć na rowerze, a także osób które chciały zrobić zakupy w godzinach przeznaczonych dla seniorów. Policjanci wezwani również zostali do małoletniego, który bez opieki osoby dorosłej był na spacerze z psem. W trakcie policyjnych interwencji 88 osób zostało pouczonych. 43 ukarano mandatami karnymi, a wobec 7 skierowano wniosek do sądu. Ponadto w niedzielę policjanci sprawdzili ponad 600 osób objętych kwarantanna. Niestety 3 z nich, pomimo obowiązki izolacji, nie stosowały się do kwarantanny. Przypominamy, że za nieprzestrzeganie przez osobę objętą kwarantanną odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją, kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny do 500 zł (art. 116 KW). Ponadto policjanci przekazują taką informację do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który w prowadzonym przez siebie postępowaniu może nałożyć grzywnę w wysokości do 30 000 zł. Przypominamy, że w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej została przygotowana specjalna aplikacja „Kwarantanna domowa”, która jest darmowa, bezpieczna i dostępna na systemy Android i iOS. To proste narzędzie, którego użytkowanie jest od 1 kwietnia obowiązkowe. Aplikacja znacznie ułatwia weryfikację realizacji obowiązków pozostania w kwarantannie. Każdego dnia do osób, które zainstalowały i aktywowały aplikację, przychodzi wiadomość z prośbą o przesłanie swojego zdjęcia. Za pomocą geolokalizacji oraz programu do porównywania twarzy sprawdzane jest miejsce pobytu i osoba, która powinna pozostać w izolacji domowej. Przypominamy również, że osoby, które korzystają z aplikacji mogą również zostać skontrolowane przez policjantów w miejscu pełnienie kwarantanny.

Policjanci apelują o rozwagę i stosowanie się do wszystkich obostrzeń!

 

Powrót na górę strony