Dbajmy o nasze bezpieczeństwo i zdrowie
Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców Katowic związane z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, katowiccy policjanci apelują o stosowanie się do zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Apelujemy do rodziców o kontrole nad dziećmi pozostającymi w domach, aby faktycznie w tych domach pozostały.
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Katowic związane z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, zwracamy się z apelem do Państwa o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Przede wszystkim o pozostanie w miarę możliwości w domach i nie gromadzenie się w miejscach publicznych.
Prosimy o sprawowanie nadzoru nad dziećmi, które pozostają w domach w związku z zamknięciem szkół i przypilnowanie ich, aby faktycznie w domach pozostały. Ponadto szczególnie ważne jest aby ograniczyć wizyty w sklepach, wybierając takie godziny, kiedy potencjalnych klientów jest najmniej.
Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne przynajmniej raz na dobę sprawdzając, czy osoby objęte kwarantanną domową faktycznie znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje przekazywane są do służb sanitarnych i wojewody. Sprawdzenie odbywa się w rejonie miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, bez bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną. Aby podczas służby policjanci mogli zachować bezpieczeństwo, na bieżąco wyposażani są w odpowiednie środki i materiały.
W tym szczególnym dla wszystkich czasie katowiccy policjanci nie tylko realizują dotychczasowe zadania, ale również w związku z obecnym zagrożeniem epidemiologicznym, w sposób szczególny otaczają opieką samotnych seniorów i osoby niepełnosprawne. Wszystko po to, aby nie narażać ich na ryzyko zarażenia i pomóc w załatwieniu codziennych niezbędnych czynności. Mundurowi, a zwłaszcza dzielnicowi, pełnią rolę swoistego rodzaju łączników pomiędzy seniorami a odpowiednimi służbami, które fizycznie pomogą w realizacji potrzeb wykraczających poza kompetencje Policji, jak chociażby w zakupach żywności, lekarstw, czy dotarciu do lekarza. Osoba potrzebująca pomocy powinna telefonicznie skontaktować się z dzielnicowym swojego rejonu, do którego telefon znajduje na stronie internetowej poszczególnych komend. Swojego dzielnicowego oraz numer kontaktowy do niego można również ustalić poprzez aplikację "Moja Komenda”. Dzielnicowy, po otrzymaniu informacji od osoby potrzebującej pomocy, uruchomi procedurę z odpowiednimi instytucjami pomocowymi.
Zawsze można również poprosić telefonicznie o pomoc oficera dyżurnego pod nr tel: 47 851 25 55, a osoby niedosłyszące i głuchonieme mogą wysłać sms-a pod nr tel: 695 997 997
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.4 MB)