Wiadomości

Katowicka drogówka podsumowała akcję „Znicz 2019”

Data publikacji 04.11.2019

Tegoroczna akcja „ZNICZ" rozpoczęła się 31 października i zakończyła się dzisiaj o godzinie 6.00. Katowiccy policjanci dbali o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich najbliższych, a także tych, którzy przez Katowice tylko przejeżdżali. W tym czasie doszło do 5 wypadków drogowych, w których jedna osoba zginęła. Policjanci drogówki zabezpieczyli również 54 kolizje drogowe. Ponadto ujawnili 12 osób, które usiadły za kierownicą pod wpływem alkoholu oraz zatrzymali 13 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

zdjęcie kolorowe: policjanci katowickiej komedy podczas akcji policyjnej "znicz 2019" na drodze krajowej 86

Akcja "BEZPIECZNY WEEKEND-ZNICZ 2019" rozpoczęła się 31 października o godz. 6.00 i zakończyła dzisiaj o godz. 6.00. Każdego roku w tym okresie zauważalne jest zwiększone natężenie ruchu zmotoryzowanych i pieszych. Dlatego do pełnienia służby na drogach skierowano zwiększoną liczbę policjantów. By ułatwić przemieszczanie się wprowadzone zostały czasowe zmiany organizacji ruchu. Stróże prawa czuwali nad płynnością ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych oraz patrolowali okolice cmentarzy, dbając o mienie i bezpieczeństwo odwiedzających je osób.

W trakcie prowadzonej akcji, na katowickich drogach doszło 5 wypadków drogowych, w którym jedna osoba zginęła. Ponadto odnotowano 54 kolizje drogowe. Policjanci zatrzymali również 12 kierujących, którzy usiedli za kierownicą pod wpływem alkoholu. U pięciu z nich przeprowadzone przez mundurowych badania na zawartość alkoholu w organizmie wykazały ilość alkoholu stanowiącą wykroczenie. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności lub aresztu oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Niestety, aż 7 kierujących było nietrzeźwa, stężenie alkoholu w ich organizmie odpowiadało popełnieniu przestępstwa. Sprawcom grozi teraz do 2 lat więzienia, obligatoryjne świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, a także zakaz prowadzenia pojazdów.

Policjanci zatrzymali równiez 13 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Przypominamy, że dla "piratów drogowych" nie ma żadnego pobłażania. Poza wysokim mandatem i 10 punktami karnymi  prawo jazdy zostaje zatrzymane na okres 3 miesięcy. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Powrót na górę strony