Wiadomości

1000 odblasków - Razem dla bezpieczeństwa mieszkańców Katowic

Data publikacji 28.10.2019

Katowiccy policjanci serdecznie zapraszają dzisiaj o godz. 18.00 na ul. 3 Maja, gdzie przed Galerią Skarbek wspólnie z funkcjonariuszami WITD, Straży Miejskiej oraz ZTM wyposażą mieszkańców Katowic w elementy odblaskowe. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo w ruchu drogowym - bądźmy bardziej widoczni - nośmy elementy odblaskowe!

zdjęcie kolorowe: plakat promujący akcję profilaktyczną 1000 odblasków

28 października 2019 roku o godz. 18.00 na ul. 3 Maja przed Galerią Skarbek policjanci Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wspólnie z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Katowicach, Strażą Miejską i Zarządem Transportu Metropolitalnego przeprowadzą działania prewencyjne, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Katowic, którzy z okazji spotkania zostaną wyposażeni w elementy odblaskowe. Jak ważne jest bycie widocznym ukazuje poniższa grafika.

zdjęcie kolorowe: grafika przedstawiająca drogę hamowania pojazdu, a także odległość kiedy jest widoczny pieszy w kamizelce odblaskowej i bez kamizelki


Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Od 31 sierpnia 2014 roku ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.
Nawet niewielki element odblaskowy może zapobiec tragedii i uratować życie. Spot „Noś odblaski!” powstał przy współpracy Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie z firmą Imagine Studio Filmowe.

 

 

Powrót na górę strony