Wiadomości

Ponad 300 razy przekroczyli prędkość

Data publikacji 11.09.2019

Katowiccy policjanci dbający o bezpieczeństwo na drogach, po raz kolejny przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne „Kaskadowy pomiar prędkości”. Działania te powtarzane są cyklicznie i ukierunkowane na ujawnianie kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Tym razem katowicka drogówka ujawniła ponad 300 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących.

Zdjęcie kolorowe: dwuosobowy patrol katowickiej drogówki podczas kontroli prędkości pojazdów

Najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji, a także występowania zagrożenia na drogach jest lekceważenie przepisów ruchu drogowego. W szczególności dotyczy to niedostosowania dozwolonych prędkości jazdy zarówno do ograniczeń jak i istniejących w danej chwili warunków jazdy. Brawura za kierownicą może skończyć się tragicznie nie tylko dla kierującego. Nierzadko cierpią także pasażerowie oraz inni użytkownicy dróg. Wypadek drogowy to również tragedia dla rodziny i najbliższych poszkodowanego. Dlatego też na terenie całego kraju policjanci drogówki prowadzili dziania pn. "Kaskadowy pomiar prędkości". Akcja ukierunkowana była na ujawnianie kierowców poruszających się z nadmierną prędkością. Kontrole prowadzone były z wykorzystaniem zarówno ręcznych mierników prędkości jak i wideorejestratorów.

Zdjęcie kolorowe: dwuosobowy patrol katowickiej drogówki podczas kontroli prędkości pojazdów i rozmowy z kierowcą

Katowiccy mundurowi, którzy w szczególności dbają o bezpieczeństwem na drogach, wzięli udział w ogólnopolskich działaniach. Od godziny 6.00 we wtorek aż do 22.00 w różnych rejonach Katowic kontrolowali prędkość z jaką poruszali się kierujący. Po raz kolejny okazało się, że na katowickich drogach nie brakuje osób, które niestety lekceważąc ograniczenia prędkości, umyślnie łamiąc przepisy, narażają na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci skontrolowali 325 pojazdów i ujawnili aż 303 przypadki przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Kierujący lekceważący przepisy ukarani zostali mandatami.

Pamiętajmy, że dobra pogoda i prosta droga nie upoważniają kierujących do przekraczania dozwolonej prędkości. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, może dochodzić do wielu niebezpiecznych i nagłych zdarzeń, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie będziemy w stanie opanować prowadzonego pojazdu, a tym samym przyczynić się do tragicznego w skutkach zdarzenia.

zdjęcie kolorowe: grafika przedstawiająca zależność pomiędzy prędkością z jaka porusza się samochód a drogą hamowania

Powrót na górę strony