Wiadomości

Tylko w wakacje zatrzymali prawie 200 kierujących pod wpływem alkoholu lub narkotyków

Data publikacji 04.09.2019

Bezpieczeństwo na drodze to jedne z głównych priorytetów katowickiej policji. Codziennie do służby, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, kierowani są policjanci drogówki, którzy dbają o bezpieczeństwo na drodze, kontrolują przestrzeganie przepisów drogowych, kierują ruchem, obsługują zdarzenia drogowe, a także sprawdzają trzeźwość kierujących. Tylko podczas letnich wakacji zatrzymali prawie 200 kierujących pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Jak istotne jest bezpieczeństwo na drodze, wie każdy z nas. Każdy z nas jest bowiem jego uczestnikiem czy to będąc kierującym pojazdem, pasażerem autobusu komunikacji miejskiej, czy też pieszym. Każdy z nas bezpiecznie chce dotrzeć do celu. Aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze, codziennie w całej Polsce, do służby kierowani są policjanci drogówki. Dla katowickiej drogówki bezpieczeństwo na drogach serca śląskiej aglomeracji jest zadaniem priorytetowy. Codziennie w swojej służbie w celu zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa kontrolują przestrzeganie przez kierujących obowiązujących przepisów, sprawdzają prędkość z jaką kierowcy się poruszają, obsługują zdarzenia drogowe, a także sprawdzają stan trzeźwości kierujących. Niestety, tylko podczas letnich wakacji zatrzymali aż 196 kierujących na „podwójnym gazie”. Jak wskazuje analiza zatrzymań, aż 72 kierujących popełniło przestępstwo kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków. Kolejnych 81 kierujących odpowie za popełnianie wykroczenia jakim jest kierowanie pojazdem mechanicznym po użyciu alkoholu. Zatrważające jest to, że mundurowi zatrzymali ponadto aż 43 rowerzystów, którzy kierowali jednośladem pod wpływem alkoholu.

Policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów a także obowiązkowe świadczenie pieniężne w wysokości nie mniszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Powrót na górę strony