Wiadomości

Zatrzymani z promilami

Data publikacji 02.08.2019

Tylko w ciągu ostatnich 48 godzin katowiccy policjanci zatrzymali aż 4 kierujących pod wpływem alkoholu. Zatrzymanym za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów, a także obowiązkowe świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł. W trosce o bezpieczeństwo na drogach naszego miasta policjanci stale kontrolując trzeźwość kierujących. Apelujemy o rozsądek i nie wsiadanie za kółko na podwójnym gazie.

Katowiccy policjanci, którzy dbają w swojej służbie o bezpieczeństwo na drogach naszego miasta, tylko w ciągu ostatnich 48 godzin zatrzymali aż 4 nietrzeźwych kierujących. Do pierwszego zatrzymania doszło na ulicy Brynica, gdzie kilkanaście minut przed godz. 2.00 mundurowi katowickiego oddziału prewencji, którzy w służbie wspomagali miejskich policjantów, zatrzymali do kontroli volkswagena golfa. W czasie policyjnych czynności okazało się, że 34-letni mieszkaniec Będzina kierował samochodem mając prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto od 2013 roku obowiązywał go zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyźnie za kierowanie volkswagenem w stanie nietrzeźwości i złamanie zakazu sądowego grozi kara do 3 lat więzienia.

Do drugiego zatrzymania doszło na ul. Gen. Józefa Sowińskiego. Kilka minut po 23.00 katowiccy wywiadowcy zatrzymali kierującego, który poruszał się oplem astrą. Badanie trzeźwości wskazało, że 24-letni mieszkaniec Sosnowca miał 0,7 promila alkoholu w organizmie.

Kolejny kierujący, który kierował samochodem pod wpływem alkoholu, to 23-letni mieszkaniec Katowic. Mężczyzna jadąc ul. Mikołowską doprowadził do zdarzenia drogowego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jadąc toyotą utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery. Kierujący i pasażer w wieku 23-lat doznali ogólnych obrażeń ciała. Badanie trzeźwości wskazało, że kierujący miał 1,8 promila alkoholu w organizmie.

Kolejny z zatrzymanych mężczyzn odpowie nie tylko za jazdę w stanie nietrzeźwości, ale również za kradzież skutera elektrycznego. Katowicka drogówka zatrzymała mężczyznę na ul. Rynek. W chwili zatrzymania 35-latek miał prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie, gdzie trzeźwieje. Grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Katowiccy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Policjanci przypominają również, że zgodnie z przepisami za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara do 3 lat więzienia.

Powrót na górę strony