Tag profilaktyka
Rozmiar czcionki
- Webinarium CEDUR „Oszukańcze inwestycje – jak się przed nimi ustrzec i co zrobić, gdy padniemy ofiarą przestępców” 18 listopada 2024 roku od 10.00 do 13.15 odbędzie się bezpłatne webinarium (spotkanie online) skierowane do seniorów oraz ich opiekunów organizowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Minister do spraw Polityki Senioralnej oraz Komendą Główną Policji.
- Konsekwencje bycia mułem finansowym Szybki i łatwy zarobek, który nie wymaga większego wysiłku, może skusić każdego. Wystarczy kilka transakcji bankowych dziennie, otwarcie konta lub wypłata gotówki z bankomatu i wpłacenie jej na wskazane konto, aby podreperować budżet domowy. Niestety takie „oferty pracy” najczęściej pochodzą od przestępców, którzy wciągają zainteresowanych w proceder prania nielegalnych pieniędzy.
- Wybuchowe znalezisko w piwnicy Katowiccy policjanci zabezpieczyli materiały wybuchowe odnalezione w piwnicy jednego z budynków przy ul. Sikorskiego. Na miejsce wezwano saperów z SPKP w Katowicach, którzy zabezpieczyli ładunki i zneutralizowali je na poligonie w Gliwicach. Przypominamy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Natychmiast trzeba powiadomić Policję.
- Ostrzeżenie w związku z informacjami o podszywaniu się pod ankieterów GUS Uwaga na próby podszywania się pod ankieterów służb statystyki publicznej! Celem oszustów podszywających się pod prowadzone badania jest wyłudzenie informacji od obywateli pod pretekstem weryfikacji danych spisowych.
- Jesień nie sprzyja bezpieczeństwu pieszych W miesiącach jesienno-zimowych Policja odnotowuje najwięcej wypadków z udziałem pieszych w stosunku do pozostałych miesięcy roku. Błąd popełniony na drodze, nieuwaga, lekkomyślność, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, dla kierowcy często kończą się jedynie uszkodzeniem pojazdu, natomiast dla pieszego poważnymi obrażeniami ciała albo nawet śmiercią.
- Wyjeżdżasz na kilka dni? Zabezpiecz swój dom Przed nami kolejny wydłużony weekend. Wielu z nas wyjedzie, aby przez kilka dni odpocząć. Wyjeżdżając z domu, mamy nadzieję, że po powrocie wszystko będzie na swoim miejscu. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy złodzieje zabierają nam zarówno poczucie bezpieczeństwa, ale i dobytek. Jak się uchronić przed włamaniem i kradzieżą?
- „Oczami Przyszłego Policjanta” – dzień otwarty w katowickiej komendzie Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zorganizowali dzień otwarty dla uczniów katowickich szkół średnich. Realizując projekt „Oczami Przyszłego Policjanta", mundurowi przybliżyli uczniom charakter służby w Policji oraz zaprezentowali, jakie możliwości daje wstąpienie w jej szeregi. O swojej codziennej służbie tym razem opowiadali stróże prawa z pionu prewencji. Dialog między policjantami a uczniami, pozwolił rozwiać wszelkie wątpliwości i zainteresować młodzież służbą w mundurze.
- Kim są muły finansowe i dlaczego nie chcesz stać się jednym z nich? Muły, jako silne i wytrzymałe zwierzęta, przez wieki dźwigały ludzi, towary oraz narzędzia. Dziś, w świecie cyfrowym, zyskały nowe, symboliczne znaczenie. Nadal zajmują się przenoszeniem, jednak nie zbóż czy węgla. Teraz trudnią się transferem funduszy. Pod pojęciem „finansowych mułów” kryją się osoby wykorzystywane do prania pieniędzy na rzecz przestępców.
- Kampania o mułach finansowych W obliczu dynamicznego rozwoju rynku pracy online i rosnącej popularności pracy zdalnej kuszące propozycje zarobienia szybkich pieniędzy bez większego wysiłku mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem dla wielu. Niestety za częścią takich ofert kryją się działania przestępcze, a niczego nieświadome osoby poszukujące dodatkowego dochodu stają się tzw. „mułami finansowymi”. O tym jak groźne jest to zjawisko oraz jak się przed nim chronić, w swojej najnowszej kampanii edukacyjnej wyjaśniają eksperci NASK-PIB oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
- Coraz chłodniej – pomoc dla osób bezdomnych Dni są coraz chłodniejsze, a często temperatura zwłaszcza w nocy spada poniżej zera. Może to szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu osób bezdomnych. Wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 zachęcamy do korzystania z całodobowej, bezpłatnej infolinii 987 oraz z policyjnej platformy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
- Święto Profilaktyki Miasta Katowice W Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki Rówieśniczej. Podczas wydarzenia uczniowie reprezentujący szkoły, które zwyciężyły w konkursie, zaprezentowali swoje działania profilaktyczne na dużej scenie teatralnej. Ponadto młodzież uczestnicząca w wydarzeniu wzięła udział w panelu dyskusyjnym – „Deepfake. Ochrona wizerunku w Internecie”.
- Policyjne działania w okresie "Wszystkich Świętych" W okresie „Wszystkich Świętych” wielu z nas uda się na cmentarze, aby oddać hołd naszym bliskim. To wymagający czas zarówno dla uczestników ruchu drogowego, jak i dla policjantów, którzy dbają o bezpieczeństwo kierujących oraz pieszych.
- Policjantka w charakterze „Żywej Książki” Policjantka z katowickiego Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej uczestniczyła w projekcie edukacyjnym „Żywa Biblioteka”. To światowa inicjatywa antydyskryminacyjna. XV wydarzenie odbyło się w Miejskim Domu Kultury „Bogucice” w Katowicach, w której uczestniczyła głównie młodzież ze szkół średnich wraz z nauczycielami. Policjantka w charakterze „żywej książki” opowiadała uczestnikom o swoim zawodzie.
- Człowiek nie jest na sprzedaż! Stop handlowi ludźmi! Mundurowi z Zespołu Profilaktyki Społecznej katowickiej komendy przeprowadzili prelekcje poświęcone tematyce handlu ludźmi w Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia w Katowicach. 18 października obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Pamiętaj, że nie tylko w tym dniu Policja, organizacje rządowe, jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec.
- 26 października - sprawdź bezpłatnie światła w pojeździe Trwa ogólnopolska kampania pn. „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Sobota 26 października 2024 roku to pierwszy termin, kiedy na wybranych stacjach kontroli pojazdów, można bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w pojazdach.
- Oszustwa metodą „na pracownika banku” Katowiccy policjanci apelują o rozwagę oraz podpowiadają, na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać. W ostatnim czasie w coraz popularniejsza staje się metoda oszustwa „na pracownika banku”. Sprawdź, na czym polega ta metoda, jak rozpoznać oszusta i co zrobić, aby nie dać się oszukać.
- Podsumowali działania „Bezpieczny pieszy” Policjanci katowickiej drogówki podsumowali działania "Bezpieczny pieszy" podczas których mundurowi przyglądali się zachowaniom kierujących i pieszych w rejonie przejść dla pieszych. Podczas przeprowadzonych działań policjanci ujawnili prawie 150 wykroczeń, z czego 119 dotyczyło przekroczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych.
- Uwaga na niebezpieczny czad! Rozpoczął się sezon grzewczy. Przy niskiej temperaturze wiele osób, aby ogrzać mieszkanie, korzysta z kominków i pieców. Wielu korzysta z gazowych podgrzewaczy wody. Co roku śmiercionośny czad niestety zbiera swoje tragiczne żniwo. Dla bezpieczeństwa swojego i bliskich zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć dom przed tym cichym zabójcą.
- Międzypokoleniowa integracja w ramach akcji „Odblaskowa szkoła” Katowicka policjantka wzięła udział w akcji profilaktycznej pn. „Odblaskowa szkoła” zorganizowanej przez pedagoga i uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 12 w Szopienicach. Wydarzenie miało charakter międzypokoleniowej integracji, do której zaproszeni zostali seniorzy ze Stowarzyszenia „Mocni Razem”.
- Nie jestem niewidzialna(y) – pomóż mi! – finał policyjnej kampanii społecznej #JestemTuCZEKAM Środek jednego z dużych osiedli mieszkaniowych. Pora, kiedy ludzie wracając z pracy robią zakupy, odbierają dziecko z przedszkola, wracają do domów z zajęć w szkole czy na uczelni… Pogoda jak to w październiku – tym razem nie pada, na termometrze około 13 stopni Celsjusza powyżej zera. Zwyczajne popołudnie w zabieganym mieście. A pośrodku tego wszystkiego – ONA – zdezorientowana, zagubiona kobieta ubrana w jasnoniebieski szlafrok i kapcie. Stoi bezradnie, z widocznym niepokojem na twarzy. Większość osób przechodzi obok, jakby była niewidzialna. Kim jest? Co tu robi? Tak w dużym skrócie rozpoczął się nasz eksperyment społeczny, który powstał na potrzeby kampanii #JestemTuCZEKAM, której celem jest zwrócenie uwagi na zaginięcia osób w wieku senioralnym. Akcja skierowana jest do nas wszystkich. To my możemy sprawić, żeby osoby, które znajdą się w podobnej sytuacji, w porę otrzymały pomoc.