Wiadomości

Uwaga na oszustwa metodą „na wynajem mieszkania”

Data publikacji 29.03.2025

Do katowickich policjantów zgłaszają się osoby pokrzywdzone przez oszustów mieszkaniowych, którzy zmieniają i modyfikują sposoby, aby wyłudzić pieniądze za czynsz i kaucję. Sprawcy używają do tego portali internetowych, na których wystawiają atrakcyjne oferty. Nie daj się oszukać!

Jak działają oszuści metodą „na wynajem mieszkania”? Bardzo często wykorzystują do tego portale internetowe, na których oferują atrakcyjne mieszkania w bardzo korzystnych cenach. W ofertach przedstawiają się jako właściciele lub pośrednicy, a w rzeczywistości nie posiadają żadnych praw do nieruchomości i próbują po prostu wyłudzić pieniądze od zainteresowanych najemców. Kiedy potencjalny najemca nawiązuje kontakt z oszustem, w odpowiedzi otrzymuje żądanie przekazania opłaty rezerwacyjnej, kaucji lub opłaty czynszu za pierwszy miesiąc wynajmu. Po przelaniu pieniędzy kontakt z oszustem się urywa.

Bywa również tak, że oszuści oferują do wynajmu mieszkania, które wcześniej sami wynajęli na kilka dni. Lokal w ofercie internetowej przestawiają jako własny i zapraszają do jego zobaczenia. Na miejscu, przed podpisaniem umowy, żądają opłacenia czynszu oraz kaucji. Do podpisania umowy nie dochodzi… ponieważ oszust znika.

Jak nie dać się oszukać przy wynajmie mieszkania?

  • Poszukując mieszkania na wynajem, korzystajmy z pomocy zaufanych pośredników nieruchomości, a jeśli szukamy na własną rękę ze sprawdzonych portali lub grup internetowych.
  • Zachowajmy ostrożność, widząc wyjątkowo intratne ogłoszenia, w których cena za wynajem mieszkania/pokoju jest znacznie zaniżona, w porównaniu do obowiązujących cen rynkowych.
  • Nie podejmujmy decyzji o wynajmie lokalu tylko na podstawie przesłanych informacji lub zdjęć. Zawsze zobaczmy „na żywo” mieszkanie, zanim dopełnimy formalności.
  • Nie ulegajmy presji czasu! Oszuści bardzo często tworzą presję czasu, wymuszają podejmowanie natychmiastowych decyzji lub ekspresowe wpłaty zaliczek, które mają być rzekomym gwarantem „zabukowania” mieszkania. Przestępcy doskonale wiedzą, że jeśli ich ofiara działa w pośpiechu i stresie, łatwiej mogą nią manipulować.
  • Decyzję o wynajmie mieszkania, a także o warunkach tego wynajmu skonsultujmy z zaufanymi osobami, nie bójmy się zasięgnąć również porady prawnej w tym zakresie.
  • Pod żadnym pozorem nie wysyłajmy nieznajomym osobom zdjęć/skanów/kser naszych dokumentów tożsamości oraz danych poufnych (personalia, wiek, numer PESEL itp.). Nie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie ekranu i do czego wykorzysta informacje o nas.
  • Nie przelewajmy nieznajomym osobom pieniędzy, nie wykonujmy im wpłat BLIK oraz nie przekazujmy gotówki. Kwestie finansowe związane z wynajmem uregulujmy dopiero po dopełnieniu wszystkich formalności, za pisemnym pokwitowaniem i najlepiej w obecności świadków.
  • Dokładnie weryfikujemy, kto jest właścicielem nieruchomości. Sprawdzajmy dokumenty, jakimi posługuje się właściciel mieszkania/pokoju.
  • Jeśli padniemy ofiarą oszustów lub nieuczciwych wynajmujących niezwłocznie zgłośmy sprawę w najbliższej jednostce Policji.
Powrót na górę strony