„Zapory Życia” - bezpieczne przejazdy kolejowe
Policjanci z katowickiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami Regionalnej Komendy Straży Ochrony Kolei w Katowicach oraz pracownikami PKP Polskich Linii Kolejowych przeprowadzili akcję profilaktyczną „Zapory Życia”. Akcja skierowana jest do kierowców, jak i pieszych uczestników ruchu, aby podnosić świadomość zagrożeń, wynikających z niezachowania należytej ostrożności oraz przestrzegania przepisów ruchu drogowego w rejonie przejazdów kolejowych.
Działania zostały przeprowadzone przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, funkcjonariuszy Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach oraz pracowników katowickiej sekcji Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., na przejeździe kolejowym na skrzyżowaniu ul. Słonecznikowej z ul. Tunelową w Katowicach.
Nie bez powodu można było spotkać właśnie w tym miejscu mundurowych. Jest to jedno z miejsc, w którym dochodzi do dużej ilości wykroczeń związanych z niewłaściwym respektowaniem przepisów regulujących wjazd za sygnalizator przy dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych. Mundurowi za właściwe zachowanie zarówno pieszych i kierowców nagradzali zawieszkami zapachowymi z taryfikatorem mandatów, smyczkami oraz ulotkami edukacyjnymi Polskich Linii Kolejowych.
Akcje, które przeprowadzają stróże prawa, mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa kierujących, jak i pieszych uczestników ruchu drogowego oraz kolejowego. Dzięki takim działaniom dowiadują się, jak ważne jest przestrzeganie przepisów na przejazdach kolejowych, oraz że ich decyzje wpływają na bezpieczeństwo innych. Przypominają, jakich wykroczeń nie popełniać w rejonie przejazdów kolejowych.
Najczęściej jest to naruszenie przez kierującego pojazdem na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały. Jest to czyn, za który grozi grzywna w wysokości 2 tys. zł. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że na słupkach, na których znajdują się rogatki na pomarańczowym tle, znajduje się numer skrzyżowania oraz numer alarmowy 112, informacja ta jest bardzo ważna, ponieważ w momencie niebezpieczeństwa, możemy szybko reagować.