O bezpieczeństwie na stoku z dzielnicowymi
Dzielnicowi Komisariatu Policji V w Katowicach spotkali się z uczniami szkoły podstawowej i rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie na stoku oraz podczas zbliżających się ferii zimowych. Mundurowi przypomnieli również o zasadach poruszania się na drodze.
Asp. szt. Jacek Ząbek i asp.szt. Grzegorz Ślusarczyk spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 44 w Katowicach przy ul. Morawa 86, aby porozmawiać o bezpieczeństwie na stoku. Wielu z nich wyjedzie z rodzicami w góry, aby wolny czas, spędzić stawiając pierwsze kroki na nartach czy też snowboardzie. Mundurowi z pomocą prezentacji multimedialnej poruszyli również tematykę bezpieczeństwa podczas całych tegorocznych ferii i zasad poruszania się po drodze.
W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” przypomnieli młodzieży numery alarmowe Policji, jak również innych służb. Na zakończenie uczniowie otrzymali materiały związane z akcją „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”
Pyrzpominamy, nieważne czy wybieramy się w polskie góry, czy na zagraniczne stoki, czy jesteśmy początkującymi, czy dobrze jeżdżącymi narciarzami oraz snowboardzistami, zasady obowiązują każdego miłośnika białych tras.
Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej
- POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB - Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
- PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY - Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.
- WYBÓR TORU JAZDY - Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.
- WYPRZEDZANIE - Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.
- RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU - Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.
- ZATRZYMANIE NA TRASIE - Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.
- PODCHODZENIE I SCHODZENIE - Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
- PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH - Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
- ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU - W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
- OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI - Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.