Wiadomości

Dzień Babci i Dziadka z policjantką w ZUS

Data publikacji 23.01.2025

Katowicka policjantka wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowała profilaktyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa seniorów. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa. Dla lepszej widoczności na drodze otrzymali odblaski.

Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja, aby porozmawiać z naszymi bliskimi o czyhających zagrożeniach. Oszuści nadal działają przez telefon i wyłudzają od seniorów ich oszczędności. W 2024 roku 27 katowickich seniorów utraciło oszczędności życia. Oszuści najczęściej podszywali się pod policjanta, lekarza oraz wnuczka. Policjantka podczas spotkania rozmawiała z seniorami o metodach działania oszustów, wyposażyła ich w materiały edukacyjne dotyczące bezpiecznego zachowania podczas rozmów telefonicznych, w Internecie, w domu oraz przestrzeni publicznej. Otrzymane materiały pozwolą na uniknięcie zostania ofiarą przestępstwa. Ponadto dla zwiększenia widoczności na drodze seniorzy otrzymali odblaski.

Przypominamy! Stale otaczaj swoich dziadków ochroną, a nie tylko w dniu ich święta. Informuj bliskich o zagrożeniach, opowiedz im, jak działają oszuści przez telefon oraz jak przed nimi się chronić. Skorzystaj z naszych porad:

Metoda „na policjanta”

Oszuści podszywają się pod funkcjonariuszy Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Najczęściej fałszywy funkcjonariusz informuje ofiarę o prowadzonej akcji wobec namierzonego złodzieja lub grupy przestępczej planującej napad na jej mieszkanie, z użyciem gazu usypiającego, podkreślając przy tym wysokie ryzyko utraty wszystkich oszczędności. Oszuści polecają ofierze, aby spakowała wszystkie oszczędności do worka/siatki i pozostawiła pieniądze na wycieraczce lub powiesiła siatkę z pieniędzmi na klamce od strony klatki schodowej. Ofiara w obawie o swoje pieniądze wykonuje polecenia oszusta. Po chwili gotówka znika tak jak i rzekomy policjant.

Metoda „na wypadek”

Przez telefon oszust podaje się za wnuka/wnuczkę i informuje, że spowodował/a wypadek, w którym potrącił kobietę w ciąży, która poroniła, a lekarze walczą o jej życie. Wnuk jest zatrzymany przez Policję i jeśli nie wpłaci kaucji, to pójdzie do więzienia. Rozmówca pyta ofiarę, czy posiada w domu pieniądze, biżuterię lub walutę obcą. Ofiara oszustów dostaje polecenie, aby nie kończyła rozmowy do momentu przekazania pieniędzy.

Metoda na „Covid

Do ofiary dzwoni osoba podająca się za lekarza oddziału zakaźnego i informuje, że osoba najbliższa jest w bardzo ciężkim stanie, spowodowanym „covidem” i może podać jej lekarstwo
w dwóch dawkach, które uratuje jej życie. Szczepionki są bardzo kosztowne. Osoba dzwoniąca pyta ofiarę, ile ma pieniędzy, wypytuje o rzeczy wartościowe oraz gdzie przechowywane są oszczędności. Na końcu informuje, że po pieniądze przyjdzie notariusz.

Jak nie dać się oszukać?

  • Ogranicz zaufanie do rozmówcy telefonicznego.
  • Przejmij kontrolę nad rozmową, spisz dane i numer telefonu rozmówcy.
  • Mało mów więcej słuchaj.
  • Nie obawiaj się rozłączyć połączenia.
  • Weryfikuj uzyskane przez telefon informacje, skontaktuj się z bliskimi lub przedstawicielem danej instytucji.
  • Nie podawaj przez telefon informacji o swoich, oszczędnościach posiadanych w domu czy banku.
  • Nie przekazuj pieniędzy osobie nieznajomej.
  • Jeżeli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa, koniecznie powiadom Policję — nr tel. 112.
  • Na zdjęciu senior trzymający ulotkę
  • Na zdjęciu stanowisko profilaktyczne
  • Na zdjęciu policjantka rozmawiająca z uczestnikami spotkania
  • Na zdjęciu policjantka rozmawiająca z uczestnikami spotkania
  • Na zdjęciu policjantka rozmawiająca z uczestnikami spotkania
  • Na zdjęciu policjantka rozmawiająca z uczestnikami spotkania
Powrót na górę strony