Wiadomości

Noworoczni nietrzeźwi kierowcy zatrzymani przez policjantów

Data publikacji 02.01.2025

Na nic przedsylwestrowe apele dotyczące kierowania pod wpływem alkoholu. W Nowy Rok na drogach Katowic zatrzymanych zostało 6 nietrzeźwych kierujących. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem. Kierowco – piłeś? Nie jedź!!

Pierwszego kierowcę policjanci zatrzymali krótko po północy. Na ul. Kornasa skontrolowany został 23-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej. Miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu.
W nocy stróże prawa na al. Roździeńskiego sprawdzili trzeźwość kierującego oplem. Katowiczanin prowadził pojazd, mając ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Drugi 23-latek z podobnym wynikiem zatrzymany został na ul. Chorzowskiej.

O wczesnych godzinach porannych mundurowi na ul. Pszczyńskiej zatrzymali 35-letnią mieszkankę Rudy Śląskiej. Jadąc oplem, miała blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Zaś ulicą Bagienną fordem jechała 28-letnia katowiczanka z promilem alkoholu w sobie.

Niechlubnym noworocznym rekordzistą okazał się 45-letni kierowca opla. Zatrzymany został do kontroli przez policjantów katowickiej drogówki po południu na ul. Marmurowej. Po badaniu trzeźwości okazało się, że ma prawie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Teraz sprawą kierowców zajmie się sąd. Grozi im wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet do 3 lat więzienia.

Przypominamy, że zgodnie z art. 44 b kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
• zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
• sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol, lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów — lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
• nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Kierowco – piłeś? Nie jedź!

Powrót na górę strony