Ludzie to nie towar. Przemoc to nie zjawisko — to przestępstwo
O tym, że człowiek nie jest na sprzedaż oraz o przemocy domowej, katowicki profilaktyk rozmawiał podczas spotkania z obywatelami Ukrainy w Powiatowym Urzędzie Pracy. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się jak uchronić się przed procederem handlu ludźmi, na czym polega tzw. metoda na pracę oraz czym jest przemoc domowa, jakie są jej formy i rodzaje, a także gdzie szukać pomocy.
Policjant przedstawił obecnym, na czym polega zjawisko handlu ludźmi, jakie przybiera formy, jakimi metodami posługują się przestępcy oraz gdzie ofiary handlu ludźmi i inne osoby mogą szukać pomocy. Szczególną uwagę mundurowy skupił na metodzie „na pracę”, gdyż osoby poszukujące pracy są szczególnie narażone na proceder handlu ludźmi.
Spotkanie w Powiatowym Urzędzie Pracy było również okazją do rozmowy na temat przemocy domowej. Przemoc domowa to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbania, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną. Ofiarą przemocy domowej może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.
Z uwagi na rozpoczęcie kampanii 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć oraz nie dawno obchodzonego Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, mundurowy z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej przedstawił, czym jest przemoc domowa, jakie są rodzaje przemocy, gdzie można uzyskać pomoc i wsparcie oraz przybliżył, czym jest procedura „Niebieskie Karty".
Przemoc domowa to nie jest sprawa prywatna — to przestępstwo! Dużo osób doświadczających przemocy domowej boi się poprosić o pomoc, dlatego tak ważne jest, aby nie być obojętnym
i reagować na wszelkie przejawy przemocy domowej — tak brzmiał apel policjanta podczas spotkania.
Przemoc możesz zgłosić:
• pracownikowi pomocy społecznej;
• policjantowi;
• lekarzowi.
Przyjdź do:
• Komendy Miejskiej Policji w Katowicach przy ul. Lompy 19 lub przyjdź do najbliższego komisariatu;
• Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Wita Stwosza 7 w Katowicach lub najbliższej jednostki terenowej MOPS;
• Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ul. Wita Stwosza 7 w Katowicach.
Zadzwoń!
• Numer alarmowy 112;
• Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
tel. 801 12 00 02;
Przemoc domowa może dotknąć każdego, w każdym wieku. Jeśli jesteś jej świadkiem – nie odwracaj głowy, REAGUJ!