(Nie)bezpieczne związki
Katowicki policjant rozmawiał z uczniami Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach o (Nie)bezpiecznych związkach i przemocy domowej. Celem prelekcji było pokazanie młodzieży jak radzić sobie w toksycznych relacjach oraz z przemocą, jaka może ich dotknąć w związkach. Jednocześnie uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak postępować w trakcie konfrontacji z napastnikiem, jakich zasad należy przestrzegać podczas zabawy na imprezach oraz poznali prawne przepisy na temat samoobrony.
Uczestnicy prelekcji mogli poznać bliżej zagadnienia takie jak przemoc domowa, przemoc seksualna, cyberprzemoc, aby łatwiej było rozpoznać formy przemocy i móc im świadomie zapobiegać. Uczniowie dowiedzieli się, kto może doświadczać przemocy domowej oraz gdzie szukać pomocy. Spotkanie poświęcone tematyce przemocy domowej również było dobrą okazją do porozmawiania o samoobronie. Mundurowy przedstawił prawną stronę samoobrony, sposoby na uniknięcie oraz zasady w przypadku konfrontacji z agresorem, a także zostały przypomniane zasady bezpiecznego zachowania podczas przebywania w klubach, podczas powrotu nocą do miejsca zamieszkania i samotnego poruszania się nocą ulicami miasta. Uczniowie również zostali zapoznani z narzędziami, jakimi mogą posługiwać się do samoobrony. Najaktywniejsi uczestnicy, którzy angażowali się w merytoryczną dyskusję, w trakcie prelekcji zostali wyposażeni przez policjanta w alarmy osobiste.
Obecnie trwa kampania 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to międzynarodowa kampania, organizowana przez Women’s Global Leadership Institute i poświęcona wspieraniu i koordynacji pracy mającej na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym. Kampania zaczyna się 25 listopada, Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a kończy
10 grudnia, Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, aby symbolicznie zaznaczyć związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka.
Jak podaje kampania16dni.pl, globalne dane na temat przemocy wobec kobiet wyglądają następująco:
• 1 kobieta na 5 przynajmniej raz w życiu doświadczyła przemocy ze strony swojego męża/partnera. Około 12-15% kobiet funkcjonuje w „związkach z przemocą” po skończeniu 16. roku życia.
• 25% zgłoszonych przestępstw z użyciem przemocy to przemoc wobec kobiet ze strony ich mężów/partnerów.
• 95% ofiar przemocy w rodzinie to kobiety i dzieci
• Przemoc wobec kobiet ma najwyższy odsetek powtarzalności przypadków prześladowania spośród wszystkich przestępstw. Obliczono, że kolejny incydent związany z przemocą ma miejsce w 35% gospodarstw domowych w ciągu pięciu tygodni od pierwszego zajścia
(za: Women and Equality Unit).
• Około 70% żeńskich ofiar morderstw zostało zabitych przez swoich partnerów – mężczyzn
• Dziewczęta między 15-19 rokiem życia stanowią 50% ofiar przemocy seksualnej w skali światowej.
• Co trzecia nastolatka doświadcza przemocy seksualnej na randkach i w związkach
z rówieśnikami. Nastolatki, które doświadczają przemocy, często podejmują zachowania seksualne wysokiego ryzyka, próby samobójcze, uzależniają się od środków odurzających, mają zaburzenia odżywiania się.
• Kobiety stanowią największą grupę cywilnych ofiar wojen. W czasie konfliktów zbrojnych wykorzystywanie kobiet stosowane jest jako instrument czystek etnicznych i broń wojenna (gwałty, przymusowe ciąże, wykorzystywanie seksualne)
• Kobiety należące do mniejszości – etnicznych i narodowych, uchodźczynie, kobiety z różnymi rodzajami niepełnosprawności, ubogie, nieheteroseksualne są wyjątkowo narażone na przemoc.
• Przemoc wobec kobiet, tak jak każda inna jest przestępstwem, a nie sprawą prywatną.
• Przemoc mężczyzn wobec kobiet wydarza się niezależnie od poziomu wykształcenia, dochodów, pochodzenia etnicznego lub narodowego, wieku i religii.
PAMIĘTAJ!!!
Zawsze możesz wzywać Policję oraz zwrócić się o pomoc do podmiotu/organizacji realizujących działania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.