Szanujmy każdego człowieka
Policjanci z Katowic wraz z nauczycielami i uczniami z XV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego wzięli udział w projekcie pn. „Wolni od uprzedzeń. Wolni od przemocy”. Uczestnicy projektu zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz wzięli udział w warsztatach antydyskryminacyjnych mających na celu przeciwdziałanie hejtowi i mowie nienawiści wśród młodzieży.
Uczestnicy projektu zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz –Birkenau w Oświęcimiu, gdzie poznali historię miejsca rasistowskich podstaw ideologii nazistowskiej i Auschwitz jako jej realizacji. Następnie udali się do Centrum Żydowskiego, gdzie odbyły się warsztaty, na których podsumowano wizytę w Auschwitz – Birkenau oraz omówiono negatywne zjawiska łamania praw człowieka, dyskryminacji, rasizmu występujące w obozie koncentracyjnym w porównaniu do współczesnych realiów. Młodzież poznała m.in.: czym jest mowa nienawiści, do czego prowadzi brak reakcji na nienawistne komentarze, że nienawiść i brak tolerancji prowadzi do przemocy, czym jest proces dehumanizacji. Młodzież poznała piramidę nienawiści Gordona Allporta, po to, aby lepiej zrozumieć, jakie mechanizmy i zachowania tj. nienawistne komentarze, unikanie, dyskryminacja, ataki fizyczne prowadzą do eksterminacji (ludobójstwa), aby nigdy nie dopuścić do podobnej tragedii, do jakiej doszło w obozach koncentracyjnych. Młodzież poznała negatywne skutki kierowania się stereotypami i uprzedzeniami, czym jest dyskryminacja, czym różni się hejt (obraźliwe, agresywne komentarze) od mowy nienawiści oraz jakie konsekwencje prawne grożą za ich stosowanie w przestrzeni publicznej czy w Internecie.
W opinii uczestników projektu zajęcia bardzo wiele im uświadomiły. Dzięki nim zdali sobie sprawę, jak ważne jest reagowanie na wszelkie nienawistne komentarze, aby nie dopuścić do ich eskalacji oraz drastycznych przejawów uprzedzeń, przemocy czy aktów terroru. Każdy w tej kwestii musi pracować nad sobą. W celu zapobiegania rasizmowi i ksenofobii warto poznać osoby z innych narodowości dać im szansę na opowiedzenie o sobie, o ich kraju, kulturze, aby ich zaakceptować takimi, jakimi są. Szanujmy każdego człowieka.
Głównym celem projektu pn.: „Wolni od uprzedzeń. Wolni od przemocy” jest podniesienie świadomości oraz wiedzy na temat ochrony praw człowieka, przeciwdziałania negatywnym zjawiskom, takim jak: mowa nienawiści, przemoc wynikająca z nienawiści i nietolerancji, kierowanie się stereotypami oraz nierówne traktowanie wśród młodzieży, nauczycieli, policjantów. Projekt Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu przygotowany został przy współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, a jednym z jego głównych założeń było przeciwdziałanie dyskryminacji oraz reagowanie na akty przemocy i nienawiści obecne w naszym otoczeniu.