Nie dokuczaj, bądź dobrym kumplem! O przemocy rówieśniczej z katowickimi policjantami.
Mundurowi z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii katowickiej komendy rozmawiali z uczniami jednej z szkół podstawowych na temat przemocy rówieśniczej, jak rozpoznać jej objawy i jak reagować na nią w odpowiedni sposób. Przemoc rówieśnicza to problem, z którym spotykają się dzieci i młodzież na całym świecie. Występuje między rówieśnikami, najczęściej w szkołach, na podwórkach czy w Internecie.
Katowiccy profilaktycy uświadamiali dzieciom, że przemoc rówieśnicza obejmuje zarówno agresję fizyczną, jak i psychiczną, w tym wyśmiewanie, zastraszanie, izolowanie, wrogie gesty czy nękanie w sieci. Rozmowa o przemocy rówieśniczej jest niezwykle ważna, dlatego mundurowi uświadamiali dzieciom jak rozpoznać jej objawy i reagować na nią w odpowiedni sposób.
Przemoc to nie jest pomyłka, która przydarzyła się sprawcy, jego zachowanie jest celowe, z intencją, by przestraszyć, zranić, zawstydzić czy poniżyć. Należy pamiętać, że przemoc nie jest jednorazowym aktem, zawsze się powtarza. Często ofiary przemocy rówieśniczej boją się mówić o swoich doświadczeniach, a przemoc może mieć katastrofalne skutki – prowadzić do obniżonej samooceny, depresji, autoagresji, a w skrajnych przypadkach nawet do prób samobójczych.
Podejmowanie działań profilaktycznych oraz rozmowa o przemocy to kluczowe kroki, by tworzyć bezpieczniejsze środowisko dla wszystkich.
Przemoc rówieśnicza – gdzie szukać pomocy?
112 – Numer alarmowy;
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży;
800 119 119 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci;
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci;
800 702 222 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego;
800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka;
800 080 222 – Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów;
47 851 25 55 – Komenda Miejska Policji w Katowicach.
Pamiętaj, gdy jesteś ofiarom przemocy, nie bój się mówić o swoich doświadczeniach i zawsze szukaj pomocy!