Nietrzeźwi kierujący zatrzymani przez policjantów
Nie unikną odpowiedzialności kierujący, którzy zatrzymani zostali przez policjantów, na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa. Chodzi o kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości, za które grożą surowe konsekwencje, a nawet utrata swoje pojazdu. Kierowco – piłeś? Nie jedź!
Skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem wykazał się 44-letni mieszkaniec Katowic, który wczoraj został zatrzymany przez policjantów NGW OPP Katowice. Mężczyzna na ul. Ks. Bp. Herberta Bednorza prowadził swoją toyotę, mając ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Drugi nietrzeźwy kierujący zatrzymany został przez stróżów prawa z Komisariatu Policji VII w Katowicach. 40-latek jechał ul. Gliwicką, mając w organizmie 2 promile. Dodatkowo mężczyzna prowadził pojazd pomimo sądowego zakazu kierowania.
Teraz sprawą kierowców zajmie się sąd, który zdecyduje o przepadku pojazdów. Oprócz tego grozi im wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet do 3 lat więzienia.
Przypominamy, że zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
• zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
• sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol, lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów — lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
• nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
Kierowco – piłeś? Nie jedź!