Wiadomości

Zatrzymali 87 poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości

Data publikacji 19.03.2024

Od stycznia 2024 roku, katowiccy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali 87 osób poszukiwanych. Osoby te ukrywały się przed wymiarem sprawiedliwości, gdyż za popełnione przestępstwa orzeczono wobec nich prawomocne wyroki pozbawienia wolności. Zatrzymani już zostali osadzeni w aresztach śledczych i zakładach karnych.

W referacie poszukiwań i identyfikacji osób wydziału kryminalnego katowickiej komendy pracują policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób zaginionych, a także „tropieniem” osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Osoby takie w swojej przeszłości wielokrotnie wchodziły w konflikt z prawem. Skazane prawomocnymi wyrokami powinny odbywać kary pozbawienia wolności. Jednak z różnych powodów nie zgłosiły się do zakładów karnych i ukrywają się, aby uniknąć odpowiedzialności.

Gdy do katowickiej komendy wpłynie list gończy, policyjni poszukiwacze rozpoczynają czynności zmierzające do ustalenia miejsca pobytu i zatrzymania poszukiwanego. Czasami poszukiwania trwają wiele lat, gdyż poszukiwany stara się ukryć miejsce pobytu, w czym często pomagają mu najbliżsi i znajomi. Wielokrotnie opuszczają kraj na wiele lat. Tylko w tym roku policjanci „wytropili” już 87 osób ukrywających się przed organami ścigania.

Ponad rok ukrywał się 48-letni mężczyzna, poszukiwany przez katowicki sąd. Mężczyzna poszukiwany był do sprawy kradzieży z włamaniem. Miał do „odsiadki” ponad 1,5 roku. Jak ustalili kryminalni, ukrywał się w domu swojej nowej konkubiny na terenie Mysłowic. Kiedy policjanci ustalili jego miejsce pobytu, był zaskoczony zatrzymaniem. Obecnie przebywa w zakładzie penitencjarnym.

W jednym z katowickich hosteli zatrzymany został 42-latek, którego katowicki sąd skazał za posiadanie narkotyków na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy Katowice Zachód wystawił za mężczyzna list gończy, kiedy w 2023 roku nie stawił się do więzienia w celu odbycia kary. Mężczyzna po zatrzymaniu osadzony został w więzieniu.

Kolejny zatrzymany poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Rawiczu. Pomimo że ciążył na nim obowiązek płacenia alimentów na swoje małoletnie dzieci, skutecznie uchylał się od tego obowiązku. 55-latek został zatrzymany pod Wrocławiem, gdzie pracował w jednej z firm. Za niealimentację najbliższy rok spędzi w więzieniu.

Policjanci pełniący służbę w referacie poszukiwań i identyfikacji osób wydziału kryminalnego katowickiej komendy zajmują się również poszukiwaniem osób zaginionych. Od początku 2024 roku odnaleźli 25 osób zaginionych. Wszystkie poszukiwania zakończono odnalezieniem osób, które bezpiecznie trafiły pod opiekę rodziny lub lekarzy.

Powrót na górę strony