O bezpieczeństwie podczas zajęć z samoobrony dla kobiet
Katowicka policjantka uczestniczyła w zajęciach samoobrony dla kobiet. Zajęcia zostały zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy „Orzeł Katowice” w Zespole Szkół nr 2 w Katowicach. Celem takiego spotkania ze strony praktycznej oraz teoretycznej oprócz aktywizacji ruchowej i integracji, były działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa lokalnej społeczności dzielnicy Murcki.
Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach podczas praktycznych zajęć przeprowadziła teoretyczną część dotyczącą bezpieczeństwa. Przedstawiła obecnym prawną stronę samoobrony, a także sposoby na uniknięcie konfrontacji z agresorem. Obecne kobiety oprócz praktycznej strony samoobrony mogły poznać bliżej zagadnienia takie jak przemoc domowa, przemoc seksualna, cyberprzemoc, czy handel ludźmi, aby obecnym łatwiej było rozpoznać formy przemocy i móc im świadomie zapobiegać. Przemoc, a także przestępstwa na tle seksualnym wobec kobiet mają szczególny charakter. Naruszają prawo i dobro osobiste, przekraczają granice drugiej osoby takie jak prawo do nietykalności cielesnej, godności, szacunku. Podczas prelekcji zostały przypomniane zasady bezpiecznego zachowania podczas przebywania w klubach, podczas samotnego poruszania się nocą ulicami miasta, a także poruszania się nocą komunikacją miejską, w jaki sposób szukać odpowiednich rozwiązań, aby bezpiecznie powrócić do domu. Panie zostały również zapoznane z narzędziami, jakimi mogą posługiwać się do samoobrony, a także zostały zaopatrzone w alarmy osobiste, które w momencie zagrożenia mogą ułatwić wołanie o pomoc. Paniom przekazano gadżety służące do samoobrony, a także ulotki, jak i gdzie szukać pomocy w momencie doznawania przemocy. Podczas zajęć kobiety mogły również poznać historie policjantki, które napotkała podczas swojej służby jako kobieta. Takie spotkania to nie tylko świetna okazja do nauki i poznawania różnych form obrony, ale jest to też czas na integrację, rozmowę oraz dzielenie się wspólnymi doświadczeniami.
Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, Pamiętaj! Nie jesteś sama. Zadzwoń:
- pod numer alarmowy 112;
- do Ogólnopolskiego Pogotowia dla ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 12 00 02;
- pod telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.
Przyjdź do:
- Katowickiej Policji – adresy komisariatów w linku;
- Ośrodka Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach ul. Wita Stwosza 7 Katowice;
- Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Wita Stwosza 7 Katowice.
Przemoc możesz zgłosić pracownikowi pomocy społecznej, policjantowi, lekarzowi, nauczycielowi czy pracownikowi gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
Pamiętaj, że prawo jest po twojej stronie i daje ci możliwość do skorzystania z bezpłatnej pomocy oraz wsparcia.