Wiadomości

Tworzą Policję, choć nie noszą munduru...

Data publikacji 17.02.2024

17 lutego to szczególny dzień, w którym obchodzimy Dzień Służby Cywilnej, podkreślając tym samym znaczenie roli służby cywilnej i administracji państwowej. To oni, obok mundurowych, poprzez ciężką pracę poprawiają skuteczność działań Policji, budując jej profesjonalizm.

11 listopada 1918 roku, to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości. Wtedy też Polska zaczęła odbudowę niepodległej struktury państwowości także w administracji. Pierwszym tego rezultatem było rozpoczęcie działalności przez służbę cywilną. Prężnie działająca administracja rządowa jest sercem i mechanizmem funkcjonowania niepodległego państwa. Obecnie korpus służby cywilnej zasila szeregi większości instytucji państwowych. Święto Służby Cywilnej obchodzone jest od 2000 roku. We wcześniejszych latach obchodzone było 11 listopada - w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Ustawą z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1195) zmieniono oficjalnie Dzień Służby Cywilnej na 17 lutego.

W Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach obok służby pełnionej przez funkcjonariuszy - mundurowych, policyjne szeregi zasila także 122 pracowników cywilnych, z czego 76 należy do korpusu służby cywilnej. Cały garnizon śląski zatrudnia ponad 2 tysiące pracowników cywilnych. Osoby te są zatrudnione na różnych stanowiskach pracy, w wielu dziedzinach, począwszy od pracowników administracyjno-biurowych, na specjalistach ds. finansów, zamówień publicznych czy teleinformatyki kończąc. To właśnie pracownicy cywilni, obok policjantek i policjantów, mają istotny wkład we właściwe funkcjonowanie policyjnej formacji. Dbanie o należyty obieg dokumentów, wyposażenie jednostek oraz policjantów w odpowiedni sprzęt, finanse i sprawy kadrowe, to zaledwie kilka najważniejszych zadań, jakie rzetelnie wykonują na co dzień. Obowiązki te wymagają od pracowników cywilnych zaangażowania, stałego podnoszenia kwalifikacji i poszerzania doświadczenia o nowe umiejętności, co sumiennie realizują. Dzięki ich codziennej, solidnej i ciężkiej pracy, Policja jest postrzegana jako instytucja profesjonalna, nowoczesna i otwarta na potrzeby drugiego człowieka.

Wszystkim pracownikom cywilnym z okazji Święta Służby Cywilnej składamy podziękowania za ich codzienną postawę, sumienność oraz odpowiedzialność w wykonywaniu swojej pracy, która dla katowickich policjantów ma szczególną wartość.

Powrót na górę strony