Wiadomości

Katowicka drogówka podsumowała działania „Bezpieczny Pieszy”

Data publikacji 14.02.2024

Wczoraj katowicka drogówka przeprowadziła działania „Bezpieczny pieszy”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowanie kierowców oraz pieszych w obrębie oznakowanych przejść. W trakcie działań mundurowi ujawnili w 195 wykroczeń, z czego aż 169 dotyczyło przekroczenia prędkości w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych.

Policjanci przy wykorzystaniu kamer wideo i mierników prędkości z funkcją nagrywania wykroczeń objęli szczególnym nadzorem popularną „zebrę” i przyglądali się zachowaniom kierowców oraz pieszych. Stróże prawa od rana do późnego wieczora prowadzili działania, podczas których odnotowali 195 wykroczeń. Zatrzymano do kontroli i ukarano aż 169 kierowców, którzy przekroczyli prędkość w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. 5 kierujących ominęło pojazd, który zatrzymał się w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu, a 13 wyprzedzało w rejonie przejścia dla pieszych. To właśnie nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych czy przekraczanie prędkości w ich rejonie – to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem niechronionych użytkowników dróg, którzy są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje. W sumie mundurowi z drogówki ujawnili 190 wykroczeń popełnionych przez kierujących i 5 przez pieszych. Nałożyli 169 mandatów karnych, 22 osoby pouczyli i skierowali 4 wnioski o ukaranie do sądu.

Policjanci katowickiej drogówki regularnie prowadzą działania, ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Pamiętajmy jednak, że tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia. Apelujemy zarówno do pieszych, jak i kierowców o rozwagę i wzajemne poszanowanie na drodze.

  • zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki mierzący prędkość samochodu w rejonie przejścia dla pieszych
  • zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki mierzący prędkość samochodu w rejonie przejścia dla pieszych
  • zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki mierzący prędkość samochodu w rejonie przejścia dla pieszych
  • zdjęcie kolorowe: urządzenie do pomiaru prędkości z jaka porusza się samochód
  • zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki podczas rozmowy z kierująca samochodem, która przekroczyła dozwolona predkość
  • zdjęcie kolorowe: policjant katowickiej drogówki idący w kierunku samochodu osobowego, który został zatrzymany do kontroli
Powrót na górę strony