Wiadomości

O bezpieczeństwie na stoku z katowickimi dzielnicowymi

Data publikacji 29.01.2024

Tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych, dzielnicowi z Komisariatu Policji III w Katowicach odwiedzili uczniów szkoły podstawowej, aby opowiedzieć o bezpieczeństwie na stoku. Pamiętajmy, aby ferie zimowe były udane, muszą być bezpieczne.

zdjęcie kolorowe: St. sierż. Mateusz Gęga i mł. asp. Bartłomiej Toboła podczas pamiątkowego zdjęcia z uczniami szkoły podstawowej nr 5 w Katowicach

St. sierż. Mateusz Gęga i mł. asp. Bartłomiej Toboła spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 w Katowicach, aby porozmawiać o bezpieczeństwie w czasie ferii zimowych. Wielu z nich wyjedzie z rodzicami w góry, aby wolny czas, spędzić na stoku stawiając pierwsze kroku na nartach czy też snowboardzie. Dlatego też dzielnicowi przypomnieli o stworzonych przez Międzynarodową Federację Narciarską FIS (International Ski Federation) zasadach będące narciarskim dekalogiem, czyli zbiorem reguł właściwego postępowania.

Nieważne czy wybieramy się w polskie góry, czy na zagraniczne stoki, czy jesteśmy początkującymi, czy dobrze jeżdżącymi narciarzami oraz snowboardzistami, zasady FIS obowiązują każdego miłośnika białych tras.

Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej

  1. POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB - Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
  2. PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY - Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.
  3. WYBÓR TORU JAZDY - Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.
  4. WYPRZEDZANIE - Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.
  5. RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU - Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.
  6. ZATRZYMANIE NA TRASIE - Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.
  7. PODCHODZENIE I SCHODZENIE - Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
  8. PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH - Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
  9. ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU - W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
  10. OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI - Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Oprócz dekalogu FIS na bezpieczeństwo na stoku wpływ ma również właściwe przygotowanie się do sezonu narciarskiego. Podstawowym warunkiem bezpiecznej jazdy na nartach i snowboardzie jest zadbanie o należytą rozgrzewkę oraz sprzęt. Pamiętajmy, w Polsce obowiązek jazdy w kasku dotyczy dzieci do ukończenia 16 roku życia. Odpowiedzialność za brak kasku ponoszą rodzice lub opiekunowie, pod których opieką dziecko pozostaje podczas szusowania. Zadbajmy, aby kask był zawsze dobrze dopasowany i starannie zapięty. Katowiccy policjanci zachęcają jednak do korzystania z kasku niezależnie od wieku.

Katowiccy policjanci podczas spotkania przypomnieli również o trwającym konkursie plastyczno-filmowym pn. "Śnieżny Dekalog', w którym mogą wziąć udział osoby lub zespoły do 3 osób w wieku od 5 do 16 lat.

Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie do 8 marca 2024 r. pracy plastycznej lub max. 60-sekundowego spotu filmowego, promującego bezpieczne uprawianie sportów zimowych, w tym narciarstwo oraz snowboard wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia podpisaną przez pełnoletniego opiekuna na adres:

Komenda Główna Policji – Biuro Prewencji
ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa
z dopiskiem konkurs pn. „Śnieżny Dekalog”

Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, w ramach której ogłoszono konkurs, bieżące wydarzenia, porady, quizy, regulamin konkursu oraz karty uczestnictwa można znaleźć na stronie: www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku.


zdjęcie kolorowe: plakat zachęcający do udziału w konkursie pod nazwą "Śnieżny dekalog"

 

Powrót na górę strony