Wiadomości

Bezpieczne ferie z katowickimi dzielnicowymi

Data publikacji 25.01.2024

Każde dziecko, niezależnie czy ferie zimowe spędzi w mieście, czy też na zorganizowanym wyjeździe, dobrze wyposażyć w wiedzę o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Wiedzą o tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 54 w Katowicach, którzy uczestniczyli w spotkaniu z dzielnicowymi z Komisariatu V Policji w Katowicach.

Ferie zimowe w województwie śląskim rozpoczynają się praktycznie już w najbliższą sobotę. Wielu z nas wyjedzie na zimowy wypoczynek poza nasze miasto. Wielu ferie zimowe spędzi w mieście, gdzie przygotowano wiele atrakcyjnych sposobów spędzania wolnego czasu. Aby ten czas miło wspominać, należy nie zapominać o bezpieczeństwie. Dzielnicowi z Komisariatu V Policji w Katowicach asp. Daniel Janiszewski, asp. Jacek Jaroszewski oraz sierż. szt. Piotr Szlęk rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie w czasie zimowych ferii. Pomimo że warunki atmosferyczne są bardziej jesienne niż zimowe, to już za kilka dni ma nadejść załamanie pogody i powróci zimowa aura. Wiedząc o tym, że dzieci i młodzież bardzo często zimą wybierają zabawę na lodzie i śniegu, policjanci przypomnieli pierwszoklasistom, że nigdy nie należy wchodzić na zamarznięte stawy, rzeki, jeziora nawet w największy mróz. Wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne. Pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy, może zakończyć się tragicznie. Dlatego, jeżeli ktoś ma ochotę pojeździć na łyżwach, niech zawsze wybiera przygotowane do tego lodowiska, a nie zamarznięte jeziora czy też stawy. Policjanci przypomnieli również, aby zawsze mówić rodzicom lub innym opiekunom, gdzie i z kim zamierza bawić się dziecko podczas ferii. W sytuacji kryzysowej pozwoli to rodzicom i służbom szybciej dotrzeć z pomocą.

Mundurowi omówili również dekalog narciarza, przygotowany przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) oraz zaprosili młodzież do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-filmowy dla dzieci i młodzieży pn. „ŚNIEŻNY DEKALOG” promującym bezpieczne narciarstwo i snowboard oraz aktywny tryb życia. W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku od 5 do 16 lat.

Policjanci, życząc dzieciom i ich opiekunom bezpiecznych ferii przekazali materiały edukacyjne dotyczące m.in. bezpieczeństwa w czasie zimowego wypoczynku.

Powrót na górę strony