Wiadomości

Zaginiony senior odnaleziony w autobusie

Data publikacji 19.01.2024

Wczoraj kolejny raz katowiccy policjanci alarmowo poszukiwali zaginionego mieszkańca naszego miasta. Po kilku godzinach mężczyzna został odnaleziony w jednym z autobusów komunikacji miejskiej. Obecnie przebywa pod opieką rodziny. To już 9 osoba odnaleziona w tym roku przez katowickich policjantów. W 2023 roku aż 78 razy policjanci podejmowali czynności poszukiwawcze w sprawie zaginięć I kategorii.

Wczoraj katowiccy policjanci prowadzili intensywne poszukiwania za 62-letnim mieszkańcem Katowic, który przed godziną 18.00 wyszedł ze swojego domu. Rodzina była bardzo zaniepokojona zniknięciem mężczyzny, gdyż warunki na dworze były bardzo trudne. Padał marznący śnieg z deszczem, a temperatura powietrza gwałtownie spadała. Kiedy poszukiwania na własną rękę nie przyniosły rezultatu, powiadomili katowickich policjantów. W związku z zaginięciem 62-latka głoszono alarm dla katowickich policjantów. Z domów ściągnięto policjantów wydziału kryminalnego wyspecjalizowanych do poszukiwania osób zaginionych. Powiadomiono straż pożarną, funkcjonariuszy OPP Katowice, a także inne służby współpracujące z Policją przy poszukiwaniach osób zaginionych. Okoliczności zaginięcia, a także panujące warunki atmosferyczne wskazywały, że każda minuta jest bardzo cenna. Mężczyzna jest schorowany po przebytym niedawno udarze, nie potrafi mówić, co niemożliwa mu poproszenie o pomoc.

W mediach społecznościowych został udostępniony komunikat ze zdjęciem zaginionego mężczyzny, aby informacja o poszukiwaniach dotarła do jak najszerszego grona odbiorców. Sprawdzano każdy sygnał napływający do komendy od osób, które informowały policjantów o potencjalnym miejscu pobytu zaginionego.

Przeczesywane były lasy, parki, ogródki działkowe, miejsca, gdzie mężczyzna mógł pójść. Około godziny 22.00 dyżurny katowickiej komendy odebrał informacje, że w autobusie komunikacji miejskiej poszukiwanego mężczyznę zauważyła jedna z pasażerek. Natychmiast nawiązała kontakt i powiadomiła o lokalizacji autobusu. Do czasu dotarcia policjantów na miejsce nadzorowała starszego pana. Dzięki tak szerokiej współpracy służb, reakcji obywateli na komunikat, a także bardzo odpowiedzialnej i wartej pochwał oraz naśladowania postawie pasażerki, mężczyzna bardzo szybko został odnaleziony. Obecnie 62-latek przebywa pod opieką rodziny.

Bardzo dziękujemy za udostępnianie komunikatu o poszukiwaniach i zwracamy się z prośbą o usunięcie wizerunku i danych mężczyzny ze swoich stron.

To nie jedyne poszukiwania, które były prowadzone przez katowickich policjantów. Tylko w tym roku aż 9 razy przyjmowano zgłoszenie o zaginięciu osobowy od zaniepokojonych bliskich. W ubiegłym roku aż 78 razy katowiccy policjanci alarmowo wzywani byli do poszukiwań innych osób zaginionych.

Na początku stycznia policjanci otrzymali złożenie w sprawie zaginięcia seniorki. Starsza schorowana kobieta została odnaleziona przez policjantów w Bielsku-Białej. Kilka godzin wcześniej kobieta uciekła spod opieki swojego męża i córki, kiedy przywieźli ją na badania do szpitala. Kobieta zatrzymała nieznany nikomu samochód i odjechała w nieznanym kierunku. Do działań zaangażowani byli nie tylko policjanci z Katowic, ale również z Tychów i Bielska. Po kilku godzinach kobieta została odnaleziona przez bielskich policjantów w rejonie torowiska. Na szczęście nic kobiecie się nie stało. Natychmiast została wezwana karetka pogotowia, a kobieta decyzja lekarza została hospitalizowana.

Kolejna osoba, którą katowiccy policjanci poszukiwali w tym roku, był 73-letni mężczyzna, który o godz. 7.30 wyjechał do swojej córki w odwiedziny. Kiedy starszy pan nie dotarła na miejsce i nie odbierał swojego telefonu, a we własnym domu go nie zastano, zaniepokojona kobieta powiadomiła policjantów. Natychmiast została wszczęta procedura poszukiwawcza, ogłoszono alarm dla katowickich policjantów. Tak jak to było w przypadkach opisach powyżej, przeczesywane były lasy, parki, ogródki działkowe, miejsca, gdzie mężczyzna mógł pójść. Sprawdzono szlaki komunikacji miejskiej, pętle tramwajowe, dworce autobusowe i kolejowe. W trakcie sprawdzania różnych miejsc, policjanci NGW OPP Katowice w rejonie ul. Murckowskiej zauważyli leżącego w krzakach niemczyznę. Gdy odbiegli do niego, okazało się, że jest to zaginiony 73-latek. Mężczyzna miał problem sam podeści się z ziemi. Nie mógł sobie przypomnieć, jak znalazł się w tym miejscu. Policjanci wezwali karetkę pogotowia. Po badaniach lekarskich mężczyzna mógł wrócić do domu pod opieką córki.

W tym miejscu apelujemy do wszystkich osób, które kiedyś mogą się znaleźć w sytuacji zgłoszenia zaginięcia osoby najbliższej. Bardzo ważne są informacje, jakie będą przekazywane policjantom. Istotne są okoliczności zaginięcia, rysopis osoby zaginionej, aktualne zdjęcie, ubiór w dniu zaginięcia, stan zdrowia (czy na coś osoba zaginiona choruje, czy przyjmuje lekarstwa), czy posiada przy sobie telefon (numer telefonu, z jakiego ostatnio korzysta), miejsca do których osoba zaginiona lubiła chodzić lub znajomi (członkowie rodziny), z którymi lubili utrzymywać kontakt, stan psychofizyczny, a także nastój, w jakim ostatnio osoba zaginiona była. Pamiętajmy, że każda nawet wydawać by się mogła błaha informacja dotycząca osoby zaginionej może być bardzo istotna. Nie zwlekajmy również z powiadomieniem służb o zaginięciu, zwłaszcza teraz kiedy panują trudne zimowe warunki i osoba zaginiona jest szczególnie narażona na wychłodnie.

Powrót na górę strony