Wiadomości

Zatrzymali ponad 260 poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości

Data publikacji 29.12.2023

Od stycznia 2023 roku, katowiccy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, zatrzymali ponad 260 osób poszukiwanych. Osoby te ukrywały się przed wymiarem sprawiedliwości, gdyż za popełnione przestępstwa orzeczono wobec nich prawomocne wyroki pozbawienia wolności. Zatrzymani już zostali osadzeni w aresztach śledczych i zakładach karnych.

W referacie poszukiwań i identyfikacji osób wydziału kryminalnego katowickiej komendy pracują policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób zaginionych, a także „tropieniem” osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Osoby takie w swojej przeszłości wielokrotnie wchodziły w konflikt z prawem. Skazane prawomocnymi wyrokami powinny odbywać kary pozbawienia wolności. Jednak z różnych powodów nie zgłosiły się do zakładów karnych i ukrywają się, aby uniknąć odpowiedzialności.

Gdy do katowickiej komendy wpłynie list gończy, policyjni poszukiwacze rozpoczynają czynności zmierzające do ustalenia miejsca pobytu i zatrzymania poszukiwanego. Czasami poszukiwania trwają wiele lat, gdyż poszukiwany stara się ukryć miejsce pobytu, w czym często pomagają mu najbliżsi i znajomi. Wielokrotnie opuszczają kraj na wiele lat. Tylko w tym roku policjanci „wytropili” ponad 260 osób ukrywających się przed organami ścigania.

Ponad rok ukrywał się 35-letni mężczyzna, poszukiwany przez katowicki sąd. Mężczyzna poszukiwany był do sprawy kradzieży rozbójniczej, posiadania znacznej ilości narkotyków, a także jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości. Miał do „odsiadki” prawie 3 lat. Jak ustalili kryminalni, ukrywał się w domu swojej rodziny. Kiedy policjanci ustalili jego miejsce pobytu, był zaskoczony zatrzymaniem. Obecnie przebywa w zakładzie penitencjarnym.

W centrum Katowic zatrzymany został 28-latek, którego katowicki sąd skazał za rozbój na karę 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Mężczyzna poszukiwany był również przez Sąd Rejonowy w Będzinie, który skazał go na 5 miesięcy więzienia za przestępstwo z art. 191 Kodeksu karnego, a także przez Prokuraturę Rejonową w Będzinie gdzie jest podejrzanym w sprawie o uszkodzenie ciała. Mężczyzna obecnie przebywa w więzieniu.

Powrót na górę strony