Wiadomości

Trwają działania „Trzeźwość”

Data publikacji 27.11.2023

Od wczesnych godzin rannych na drogach Katowic policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pod kryptonimem “Trzeźwość”. Akcja ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez uniemożliwienie dalszej jazdy kierującym pod wpływem alkoholu czy też narkotyków. Jak ważne są to kontrole, pokazuje ostatni weekend, kiedy policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących i trzech w stanie po spożyciu alkoholu.

Policjanci katowickiej drogówki od wczesnych godzin rannych prowadzą wzmożone kontrole trzeźwości w kilku wyznaczonych punktach miasta. Celem akcji jest wyeliminowanie z dróg osób, które kierują pojazdami na tzw. podwójnym gazie.

Jak ważne są to kontrole, pokazuje ostatni weekend, w którego trakcie policjanci ruchu drogowego zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących oraz trzech w stanie po spożyciu alkoholu. Pierwszy z kierujących, który dopuścił się przestępstwa, kierując w stanie nietrzeźwości, to 47-letni mieszkaniec Piekar Śląskich, który na ul. Chorzowskiej kierował samochodem Volkswagen Passat. Dzięki czujności innego kierowcy, który zauważył, jak samochód gwałtownie zmienia pasy ruchu i ujęciu go na terenie parkingu podziemnego centrum handlowego, nietrzeźwy kierujący został zatrzymany. Badanie trzeźwości wskazało, że miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Drugi z zatrzymanych to 19-letni mieszkaniec Katowic, który kierował Renault Trafic, mając w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu. Kolejni zatrzymani to trzej mężczyźni, którzy odpowiedzą przed sądem za jazdę po spożyciu alkoholu.

Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat więzienia i zakaz prowadzenia samochodów. Ponadto sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu.

Powrót na górę strony