Wiadomości

Oszuści internetowi

Zapłaciłeś i nie otrzymałeś zakupionego towaru lub to co otrzymałeś w znacznym stopniu różni się od kupionego przez ciebie przedmiotu? przeczytaj co możesz zrobić, żeby dochodzić swoich praw.Oszustom grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zapłaciłeś i nie otrzymałeś zakupionego towaru lub to co otrzymałeś w znacznym stopniu różni się od kupionego przez ciebie przedmiotu? przeczytaj co możesz zrobić, żeby dochodzić swoich praw. Oszustom grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zakupy przez Internet stają się coraz bardziej popularne. Duża różnorodność, dostępność i atrakcyjne ceny zachęcają do robieni zakupów, jednak należy pamiętać, że dokonując zakupów w sklepie internetowym należy kierować się przede wszystkim rozwagą. Na witrynie internetowej sklepu powinny być uwidocznione dane sprzedawcy, takie jak nazwa prowadzonej działalności gospodarczej i jej forma prawna, imię i nazwisko sprzedawcy, numer NIP i REGON (przy założeniu , że dane te są prawdziwe). Nie zawsze takie informacje otrzymujemy w emailu potwierdzającym zawarcie umowy sprzedaży. Jeśli witryna sklepu internetowego nie dostarcza nam takich danych, jak imię i nazwisko sprzedawcy, daleko posunięta ostrożność i rozsądek podpowiada, że należy zrezygnować z dokonania zakupu.W związku z tym uważniej czytaj maile, od kogo pochodzą i nigdy nie klikaj w linki, które się w nich zawierają, o ile nie masz pewności czy to faktycznie jest zaufany sklep, ponieważ akcpptująć regulamin podpisujesz tym samym umowę pomiędzy tobą a sprzedawcą. Najlepiej jednak jest sprawdzić dokładnie sklep -dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie opinii w Internecie na jego temat czy wykonanie telefonu. W sytuacji, gdy klient dokona przelewu, a nie otrzyma zakupionego towaru, pozostaje niełatwa droga do dochodzenia roszczeń. Warto więc zbierać wszelkie informacje o sprzedawcy (np. na forach internetowych) przed dokonaniem transakcji i być szczególnie ostrożnym, gdy cena jest wyjątkowo niska, ponieważ tak często oszuści wabią swoje ofiary.

Prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym
1. Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo (art. 49 § 1 kpk).
2. Za pokrzywdzonego, który nie jest osobą fizyczną, czynności procesowych dokonuje organ uprawniony do działania w jego imieniu (art. 51 § 1 kpk).
3. Jeżeli pokrzywdzonym jest małoletni albo ubezwłasnowolniony całkowicie lub częściowo, prawa jego wykonuje przedstawiciel ustawowy albo osoba, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje (art. 51 § 2 kpk).
4. W razie śmierci pokrzywdzonego prawa, które by mu przysługiwały, mogą wykonywać najbliższe osoby, a w wypadku ich braku lub nieujawnienia - prokurator (art. 52 kpk).
5. W razie złożenia przez pokrzywdzonego wniosku o ściganie niektórych sprawców, obowiązek ścigania obejmuje również inne osoby, których czyny pozostają w ścisłym związku z czynem osoby wskazanej we wniosku (nie dotyczy to najbliższych osoby składającej wniosek - art. 12 § 2 kpk).
6. Pokrzywdzony może składać wnioski o dokonanie czynności w toku postępowania przygotowawczego (art. 315 § 1 kpk).
7. Jeżeli czynności śledztwa lub dochodzenia nie będzie można powtórzyć na rozprawie, pokrzywdzony może być dopuszczony do tej czynności, chyba, że w razie zwłoki zachodzi niebezpieczeństwo utraty lub zniekształcenia dowodu ( art. 316 § 1 kpk).
8. Pokrzywdzony może żądać dopuszczenia go do udziału w innych czynnościach śledztwa lub dochodzenia Prokurator może jednak odmówić temu żądaniu ze względu na ważny interes śledztwa lub dochodzenia (art. 317 kpk).
9. Pokrzywdzony za zgodą prowadzącego postępowanie może w toku postępowania przygotowawczego przeglądać akta i sporządzać z nich odpisy, a także złożyć zażalenie na odmowę udostępnienia akt (art. 156 § 5 kpk w zw. z art. 159 kpk).
10. Pokrzywdzony może żądać sporządzenia odpisu protokołu czynności, w której uczestniczył lub miał prawo uczestniczyć, jak również dokumentu pochodzącego od niego lub sporządzonego z jego udziałem (art. 157 § 3 kpk).
11. Pokrzywdzony może w toku dochodzenia i śledztwa składać zażalenia na czynności inne niż postanowienia i zarządzenia, które naruszają jego prawa (art. 302 § 2 kpk).
12. Pokrzywdzony po wniesieniu do sądu aktu oskarżenia aż do momentu jego odczytania w sądzie może złożyć oświadczenie, że chce działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 53 i 54 kpk).
13. Pokrzywdzony może aż do momentu odczytania w sądzie aktu oskarżenia wytoczyć przeciwko oskarżonemu powództwo cywilne, w celu dochodzenia roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa (art. 62 kpk).
14. Pokrzywdzony może w toku śledztwa i dochodzenia żądać zabezpieczenia roszczeń majątkowych, jeżeli w toku postępowania przygotowawczego złożył powództwo cywilne (art. 69 § 2 i 3 kpk).
15. W razie umorzenia lub zawieszenia postępowania przygotowawczego pokrzywdzony, w terminie zawitym 30 dni od daty doręczenia postanowienia, może żądać przekazania sprawy sądowi właściwemu do rozpoznawania spraw cywilnych (art. 69 § 4 kpk).
16. Pokrzywdzony może zwrócić się do sądu z żądaniem przesłuchania świadka przez sąd w postępowaniu przygotowawczym, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo, że nie będzie można go przesłuchać na rozprawie (art. 316 § 3 kpk).
17. Pokrzywdzony może wnieść do sądu akt oskarżenia o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego w razie powtórnego wydania przez prokuratora postanowienia o odmowie wszczęcia lub umorzeniu postępowania przygotowawczego w przypadku, o którym mowa w art. 330 § 2 kpk. Termin do wniesienia aktu oskarżenia wynosi 1 miesiąc od doręczenia pokrzywdzonemu zawiadomienia o postanowieniu. Akt oskarżenia powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata (art. 55 § 1 i 2 kpk). Warunkiem rozpoznania sprawy jest jednak wpłacenie do kasy sądowej zryczałtowanej równowartości wydatków (art. 640 w zw. z art. 621 kpk).
18. Pokrzywdzony ma prawo do otrzymania postanowienia o powołaniu biegłego po dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego oraz wzięcia udziału w przesłuchaniu biegłego i zapoznania się z jego opinią (art. 318 kpk).
19. Pokrzywdzony może złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji (art 320 § 2 kpk).
20. Pokrzywdzony może złożyć wniosek o spisanie protokołu z każdej czynności dowodowej (art. 319 § 2 kpk).
21. Pokrzywdzony ma prawo otrzymać na swój koszt po jednej kopii zapisu dźwięku lub obrazu utrwalonej w ten sposób czynności procesowej (art, 147 § 4 kpk). .

 

 

Powrót na górę strony